Olvasni muszáj

Egy meglepően agresszív háromfejű kisfiú

Sorköz

Az Olvasni muszáj legfrisebb részében Krusovszky Dénes ír az Alföld folyóirat augusztusi, világirodalmi számáról.

Kedves Olvasónk!

A Sorköz új, Olvasni muszáj sorozatában megmutatjuk: a Narancs szerzői nem csak írnak, olvasnak is a maguk örömére. Olvasnak és újraolvasnak régi és újabb klasszikusokat, méltán és méltatlanul elsüllyedt szerzőket, elfelejtett, a polc mögé csúszott könyveket és korábbi korok sztárkönyveit, véletlenszerűen vagy valami különös összejátszás révén elibük sodródott műveket. És élvezik!

Mi egyáltalán az a világirodalom? Kezdhetnénk az örök dilemma újabb meddő fejtegetését, de ezt hagyjuk inkább. Hiszen már magát az irodalmat sem igen lehet megfelelően definiálni, olyan, mint az idő, kérdezik, nem tudom, nem kérdezik, tudom, vagy hogy is van ez. Nyilván a nem irodalmárok, sőt, nem bölcsész-érzelműek ettől kapnak agyérgörcsöt, és legott értelmetlenséget kiáltanak (tanszékeket zárnak be, óraszámot csökkentenek etc.), pedig, ha valaminek értelme van, az éppen ez. Mindenesetre van valami, ami évezredek óta változatlan nagyrészt, egyfajta motiváció, hogy az érzéseknek és gondolatoknak nyelvi eszközökkel keressen az ember megfelelő formát, s ha ez még valamilyen úton-módon leírásra is kerül, azt nevezhetjük kábé irodalomnak. Az efféle szövegkísérletek szerteágazó, széttartó, formátlan és uniformizálhatatlan fantom-tömegét meg az egyszerűség kedvéért a „világ” jelzővel látjuk el. Elvileg Goethe copyrightja, és szép is hinni ebben, bár racionálisan ráközelítve aligha a Mester találmánya a spanyolviasz. Ha már, akkor a viasz találmánya a Mester.

Normális időkben egy nyári világirodalmi különszám, ha nem is strandolvasmány szokott lenni, de mondjuk egy laza, színes, szeleburdi egyveleg. Pláne, ha vezérfonál sincs kijelölve számra (hogy mondjuk 16. századi moldáv költészet, vagy kortárs perui dráma). Egyszerűen csak világirodalom, oszt bumm bele.

De milyenek azok a normális idők? Milyenek voltak, ha voltak? És mióta nincs normalitás? A Covid-után-közben, egy retrográd és épp ezért rettenetes (ámbár korántsem biztos, hogy ugyanakkor nem a jövőbe mutató) háború feledik évében, a gazdasági válság mélyén, kiszáradt folyók és tavak partján ülve beszélhetünk-e normalitásról? Vagy épp itt és most lenne muszáj ragaszkodni ehhez a képzethez?

Az Alföld nyári összeállítása kétélű taktikával dolgozik, egyfelől belemegy a jelenkori világproblémák mélyébe, másfelől el is távolít tőlük valamilyen módon. Hiszen a világirodalom – megint csak, azt előfeltételezve, hogy van ilyen – sok egyéb mellett és előtt épp a tágasságról szól. Az emberi kultúra, egyáltalán, az emberi létezés tágasságának megtapasztalásáról, amire más formában aligha nyílik hasonlóan kézenfekvő módon lehetőség. És ezzel az Alföld is nagyon szépen él, ráadásul okosan is, de nem tolakvóan. Az például, hogy a lapszám kezdetén az ukrán Szerhij Zsadan illetve az orosz Dmitrij Danyilov versei állnak, magáért beszél. „Szása csendes alkoholista, ezoterikus, költő. / Az egész nyarat a városban töltötte. / Amikor elkezdődtek a bombázások, meglepődött, / híreket kezdett nézni, aztán abbahagyta.” Így az előbbi (Nagy Tamás magyar hangján), míg az utóbbi ehhez – itt és most, a debreceni lapban – azt teszi hozzá, hogy „A repülés teljesen lehetetlenné vált / Az elefántok vészesen felhalmozódtak / Peking és Jekatyerinburg / és Új-Delhi peremén / És egy meglepően agresszív / Háromfejű kisfiú / áll az ENSZ szószékén / És dühös beszédet mond”.

Mindezek után néhány oldallal (rendben, jó néhány oldallal) azt olvasni egy ismeretlen szerzőtől a 10. századból, A burnanburhi csata című elbeszélő költeményben, hogy tudniillik: „Maguk mögött hullákat hagytak, hogy élvezze / a kormos-köntösű fekete holló, / a görbe csőrű, a hamuszín köpenyeges, / a fehér-farú sasmadár, hogy dögevés legyen, / a falánk harc-sólyom is, / az erdőn lakó szürke farkas is.” Egyszóval mindez elég erős, habár nem túl bíztató keretbe helyezi az elmúlt uszkve ezer év emberi viszonyait. (A mű mellé Tóth Bálint Péter fordító remek kommentárt is írt, ami a verssel együtt erősen ajánlott.)

 

De ne legyünk már ennyire pesszimisták, olvassuk inkább Keats verseit (ezek a romantikus költők még tudtak élni, és ha már itt tartunk, halni is!), itt épp Péti Miklós remek fordításában és kommentárjaival: „Új szárnyat adjatok, s ha tűzbe vesztem, / szálljak, legyek főnix, fékezhetetlen.” Hát nem igaza van? Francnak kell ez a nagy 21. századi búskomorság, kapja be a világ, inkább legyünk főnixek!

Egy efféle lapszám tartalomjegyzékét felsorolni felesleges lenne, van benne minden, vers, novella, dráma, tanulmány, esszé, kritika – és még nagyszerű grafikák is Végh Katától. Az elméleti szekcióból hasraütésszerűen azt mondanám, hogy Németh Zoltán (Transzkulturalizmus és ubikvitás), Goretity József (Végre, KareNYina!), vagy Pusztai Gábor (Jókai Hollandiában) írásaiért már önmagában simán megéri leszámolni azt a nem túl vaskos 900 forintot az újságosnak. És akkor még a Szemle rovat jó 40 oldalnyi recenziós anyagába bele sem kezdtem! De aki csak teheti, kezdjen bele, amíg még kitart a nyár.

 Az Olvasni muszáj előző részei pedig alább olvashatóak:

 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.