Óriásplakátokra írt Esterházy Péter-idézetekkel emlékeznek az íróra Óbudán

  • narancs.hu
  • 2021. április 14.

Sorköz

40 kortárs író kedvenc mondatai a 71. születésnapra

Ma lenne 71 éves Esterházy Péter, április 14. pedig 2018 óta a Magyar Próza Napja is.

A tavalyi, kerek évfordulón elég szűkre szabta a megemlékezés kereteit a járványhelyzet, mégis online események, videók, kiadványok tucatjaival tisztelegtek ország- és Európa-szerte a 2016-ban elhunyt író előtt. A Magyar Narancsban ezt a cikket írtuk a "kerek" születésnapra:

Az Óbudai Anziksz kulturális magazin Esterházy-különszámmal jelentkezett, amelyben a családtagok, a barátok, az alkotótársak beszámolói és visszaemlékezései mellett addig nem publikált fotókat is közöltek.

De a magazin a 71. évfordulóról sem feledkezett meg. Idén olyan bemutatóval állt elő, amely a járványhelyzet ellenére is megtekithető; a III. kerületi önkormányzat támogatásával

negyven egyedi, nagy méretű plakátot helyezett ki Óbuda-Békásmegyer területén, amelyeken negyven hazai kortárs író és költő kedvenc Esterházy-idézetei olvashatók.

A plakátokon Erdőháti Áron fotói láthatók az íróról; többnyire olyan képek, amelyek többségét korábban nem publikálták.

 
Lapunk munkatársa, Karafiáth Orsolya kedvenc Esterházy-idézete
Forrás: Óbudai Anziksz

"Április 14. jó alkalom arra (is), hogy az író védjegyévé vált eszköze, az idézés felelevenítésével tekintsünk arra, hogy a mai magyar írók, költők mit kezdenek az életművel, mennyire lett része az Esterházy-szövegvilág az éppen zajló irodalomnak. >Kelt Rómaifürdőn< – hányszor olvastuk ezt az Esterházy-esszék, -cikkek, -följegyzések, -cetlik végén. A világhírű író és európai gondolkodó erősen kötődött a lakóhelyéhez, a kerülethez – a születésnapi kampánnyal egyebek mellett azt igyekszünk megmutatni, hogy mi, harmadik kerületiek is erősen kötődünk az íróhoz, az emberhez, Esterházy Péterhez" - írják az ún. EP71-kampányról a szervezők.

 
Tóth Krisztina ezt az idézetet választotta
Forrás: Óbudai Anziksz

A plakátokon szereplő írók, költők:

Babarczy Eszter, Balázs Attila, Bán Zsófia, Bartis Attila, Bartók Imre, Berg Judit, Czéh Zoltán, Cserna-Szabó András, Darvasi László, Dragomán György, Erdős Virág, Fehér Renátó, Garaczi László, Grecsó Krisztián, Gyurkovics Tamás, Halász Rita, Halmai Róbert, Hidas Judit, Jónás Tamás, Karafiáth Orsolya, Király Kinga Júlia, Kiss Tibor Noé, Krusovszky Dénes, Márton László, Mécs Anna, Nádasdy Ádám, Nagy Gergely, Németh Gábor, Parti Nagy Lajos, Peer Krisztián, Péntek Orsolya, Péterfy Gergely, Simon Márton, Szabó T. Anna, Tompa Andrea, Totth Benedek, Tóth Krisztina, Vámos Miklós, Závada Pál, Zoltán Gábor.

 
Az Erdős Virág kedvenc idézetével feliratozott plakát Óbuda központjában áll
Forrás: Óbudai Anziksz

Az EP71-kampány szervezői a Fő téri Esernyős kávézóban áprilisban minden egyes kávé mellé a negyven plakát képeslapméretű másából adnak egyet ajándékba e hét végétől, illetve amíg a készlet tart. Az Óbudai Anziksz oldalán (www.obudaianziksz.hu) pedig valamennyi plakát megtekinthető. Többen a szerzők közül arról is megosztanak néhány gondolatot, miért éppen az adott idézetet választották Esterházytól.

 
Krusovszky Dénes -  szintén lapunk munkatársa - Esterházy-idézete
Forrás: Óbudai Anziksz

Az íróval kapcsolatos legutóbbi cikkeink itt olvashatók:

Figyelmébe ajánljuk

Már több mint 240 iskolában van bombariadó országszerte

  • narancs.hu

Budapesten és vidéken is több iskola kapott fenyegető emailt csütörtök reggel. A rendőrség átvizsgálja az érintett iskolákat, az oktatás folytatásáról, illetve a tanulók hazaküldéséről az intézmények saját hatáskörben döntenek.

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.