ZSINÓRPADLÁS

A pandák gyönyörű utazása

Színház

A pandák gyönyörű utazása szerelemről szóló költészet. A Matei Vișniec drámájából készült előadás a Mozsár Műhelyben látható. Egy szerelem történetét látjuk Telihay Péter rendezésében, bár a történet szó csak annyiban alkalmazható, amennyiben minden szerelemnek van eleje, közepe – és vége. Minden más, a linearitáshoz és a racionalitáshoz köthető értelmezésnek ellenáll az előadás. A kiindulópont az, hogy egy férfi reggel ismeretlen nőt talál az ágyában, és együtt töltenek kilenc éjszakát, de még ez sem biztos.

Ki ez a férfi, mi a foglalkozása, miért van ilyen sokat otthon egyedül, és ki ez a nő – talán egy angyal –, és tényleg, hogy is találkozott a férfival? Ezekre és egyéb banális részletekre történnek utalások, és valóban mindig hétköznapi helyzetekből indulunk ki, de közben át is lépünk valamiféle metafizikai szintre, amit aztán tényleg csak a színpadi költészet nyelvével lehet értelmezni. Például, mint minden szerelmes, úgy ez a férfi és nő is készül a randira, vörösbort iszik, zenét hallgat. De az már csak a másikban tükröződő önmaguk, az egymásban való feloldódás képzetén keresztül értelmezhető, ahogy például a nő tanítja először egyetlen hanggal, aztán szavak nélkül beszélni a férfit. Magyarországon nincs hagyománya ennek a fajta színháznak, és abban nyújthatna nagyobb segítséget a szöveg és az előadás, hogy a néző elérje azt az állapotot, amelyben nem fontosak a racionális részletek. Csak egy hangulat, ami talán ahhoz hasonló, mint amikor egy zeneszámot hallgatunk, és benne van az egész életünk.

Külön érdekesség, hogy a férfit és a nőt egy színész házaspár, Seress Zoltán és Szorcsik Kriszta játssza, az utóbbit nagy öröm végre újra színpadon látni. Szorcsik csodálatosan izgalmas, titokzatos, szeszélyes nő, akiben a femme fatale keveredik a szelíd őzzel.

Mozsár Műhely, 2018. december 2. Következő előadás: március 30.

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

Közös pont híján

Hosszú ideig az évszázad üzleteként hirdették a német fegyvergyártásra alapozó hazai védelmi ipari fejlesztéseket. Ám a pénz elfogyott, exporttal nem számolhatunk, ráadásul a Merz-kormány nem lesz olyan elnéző Orbán Viktor bomlasztó politikájával szemben, mint amilyen Angela Merkel volt.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.