rés a présen

„Családias és unikális”

  • rés a présen
  • 2023. június 7.

Színház

Ernhaft Attila ügyvezető igazgató, Művészetek Völgye

rés a présen: Hogyan kerültél a Művészetek Völgye fesztiválhoz?

Ernhaft Attila: 2019 óta vagyok az ügyvezető, de jóval korábban, több mint tíz éve dolgozom a fesztiválnál. Mindig kultúrával akartam foglalkozni, és a Művészetek Völgyéből szerelemprojekt lett. Amúgy a fesztivál mellett a másik ilyen „szerelmem” a színház, ami a Völgyben szintén jelen van. Úgy gondolom, hogy egy igazán izgalmas fesztiválról van szó, amely minden évben képes megújulni, minden évben tudunk valami újat csinálni, ezért is jó a csapattal együtt dolgozni.

rap: Érdemes ma kultúrával, fesztiválszervezéssel foglalkozni Magyarországon?

EA: A fesztiváloknak igazán fontos szerepük van a kultúraközvetítésben. A Művészetek Völgye azért is egyedi, mert nálunk valóban minden műfaj megtalálható, így lehetőségünk van olyan kulturális ágazatokat is bemutatni az embereknek, ami eddig távol állt tőlük. Van például egy régi látogatónk, aki korábban nem hallgatott komolyzenét, de nálunk megszerette, és azóta rendszeren látogat hangversenyeket az országban mindenfelé.

rap: Mire számíthatunk az idei programsorozaton?

EA: A fesztivált július 21. és július 30. között rendezzük Kapolcson, Taliándörögdön és Vigántpetenden. Tíz nap alatt több mint 2200 programmal várjuk a közönséget, ami garancia arra, hogy kortól függetlenül mindenki megtalálja a magának való szórakozást. Számos irodalmi, zenei, cirkuszi, színházi, sport és ügyességi, hagyományőrző, filmes, komolyzenei, kézműves, népművészeti és kiállítási program lesz idén nyáron is. És mivel a Művészetek Völgye családbarát fesztivál, sok helyszínen készülünk külön gyermekprogramokkal is. Ezek a programfüzetben és a fesztivál weboldalán Gyermekvölgy cím alatt találhatók összegyűjtve. De a „Völgy-életérzést” csak megtapasztalni lehet, elmondani nem. Számomra olyan, mint egy igazán jó könyv, amelybe, ha az ember belekezd, nem akarja, hogy véget érjen.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.