Kiállítás

Háromszázezer magas Cé

Színház

Arra a kérdésre, hogy ki a kedvenc magyar tenorunk a múlt századból, sokféle válasz adható, ám ha azt kérdeznék, hogy melyik 20. századi tenoristánk foglalja el a legjelentősebb helyet a kulturális emlékezetben, csupán egyetlen válasz lehet: Simándy József. Erről tett bizonyságot a tavalyi születési centenárium megemlékezéssorozata is, amely 2017-re, a művész halálának huszadik évfordulójára is áthúzódott. A Bajor Gizi Színészmúzeumban reprezentatív, multimediális és szinte már zavarba ejtően gazdag kiállítás mutatja be a kistarcsai Schulder József autószerelő útját a budapesti (majd a bécsi és a müncheni) operaházig. S persze számos nagy szerep meghódításáig, melyek sorában természetesen ki­emelt hely jut Bánknak, elvégre több nemzedék számára Simándy maga volt a Nagy­úr. Bánk áriáját, az utóbb legszemélyesebb magándalává lett Hazám, hazámot énekelte már az 1950-es Dalolva szép az élet című filmagitkában is, 1953-ban pedig az ő alakításában és az ő hangján nyerte vissza tenorformáját az Erkel-opera címszerepe, amelyet előtte vagy egy évtizeden át a bariton Palló Imre alakított. Ebből az 53-as esztendőből való az a fegyelmi határozat is, amelyet az Akadémiai Kiadó vezetője hozott meg, miután kiderült: a német szótár szerkesztőségében a női dolgozók munkaidőben és hivatali levélpapíron fogalmaztak rajongói levelet Simándynak. Merthogy Simándy nemcsak elmélyült művész volt, de a rajongás tárgya is, efelől semmi kétsége sem maradhat a kiállítás látogatóinak. Ahogy az a figyelemre méltó tény is fölismerhetővé válik, hogy Simándy József egész pályafutása során milyen fegyelmezetten és önérzettel viselte nem csupán a színpadi szerepeit, de a maga művészi életszerepét is. Autómosó csizmában és Bánk bán színpadi csizmájában ugyanaz az erős koncentrációjú művész maradt, aki számított – és okkal számíthatott – kora és utókora tiszteletére.

Bajor Gizi Színészmúzeum, látogatható március 5-ig

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)