L. Simon László a tao-pénzekről: vannak olyan intézmények, akik nyilvánvalóan jobban fognak járni és vannak, akik rosszabbul

  • narancs.hu
  • 2019. január 23.

Színház

Elkészült a színházi támogatások felosztásáról szóló tervezet, közben a független színházak továbbra is teljes bizonytalanságban vannak.

A kormány egyik napról a másikra megszüntette kultúrtao rendszerét és helyette 37,5 milliárd forintos költségvetési támogatást irányzott elő kormány a kulturális élet szereplőinek derült ki – néhány héttel ezelőtt.

Bár L. Simon László az ATV Egyenes Beszéd Kontrában kedd este bejelentette, hogy a tervezet elkészült, a részletekről szinte semmit nem árult el, így gyakorlatilag továbbra sem látni, hogy ez a támogatás miként fog eloszlani, miközben az alternatív színházak teljes bizonytalanságban vannak.

A paprikás hangulatú beszélgetés alatt a képviselő tagadta azt a kijelentést, hogy a színházak nem tudják hosszútávon miből fogják finanszírozni működésüket. Véleménye szerint kiváló felosztási szabályzati rendszer készült, vannak intézmények akik nyilvánvalóan jobban és vannak, akik rosszabbul járnak.

Bár az elosztási rendszer részletei a saját bevallása szerint sem nyilvánosak, ennek ellenére kijelentette, hogy a színházi vezetők egy része már tudja mennyi pénzt fog kapni, egy része pedig pályázni fog. Ezek az intézmények a pályázati kiírásoknak megfelelően illetve a kormányzat által meghirdetett szakmai programoknak megfelelően fognak tudni forráshoz jutni. Arról, hogy a rendszer átalakítása legsúlyosabban a független színházakat érintette, azt mondta, "azok a független színházak, akik minőségi munkát fognak végezni, nem szenvednek majd hiányt."

Majd arra a kérdésre, hogy mégis ki dönti el, hogy mi számít minőségi munkának már sokkal árnyaltabb választ adott. Mint mondta, erre vannak szakmai vezetők, szakmai államtitkár, de mégis felháborodott azon a műsorvezetői megjegyzésen, hogy mostantól politikusok döntenek az elosztásról.

A tao megszűnésének és központosításának következményeiről még novemberben közöltünk átfogó írást print kiadásunkban.

Reszketés a függöny mögött

A miniszterelnök is büszkén elmondta tusványosi beszédében: a színházlátogatók száma jelentősen nőtt Magyarországon. Valóban egyre több a játszóhely, és a rendszerváltás óta nem volt annyi új bemutató és színházba járó ember, mint 2017-ben, amikor 8 millió jegyet adtak el.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.