L. Simon László a tao-pénzekről: vannak olyan intézmények, akik nyilvánvalóan jobban fognak járni és vannak, akik rosszabbul

  • narancs.hu
  • 2019. január 23.

Színház

Elkészült a színházi támogatások felosztásáról szóló tervezet, közben a független színházak továbbra is teljes bizonytalanságban vannak.

A kormány egyik napról a másikra megszüntette kultúrtao rendszerét és helyette 37,5 milliárd forintos költségvetési támogatást irányzott elő kormány a kulturális élet szereplőinek derült ki – néhány héttel ezelőtt.

Bár L. Simon László az ATV Egyenes Beszéd Kontrában kedd este bejelentette, hogy a tervezet elkészült, a részletekről szinte semmit nem árult el, így gyakorlatilag továbbra sem látni, hogy ez a támogatás miként fog eloszlani, miközben az alternatív színházak teljes bizonytalanságban vannak.

A paprikás hangulatú beszélgetés alatt a képviselő tagadta azt a kijelentést, hogy a színházak nem tudják hosszútávon miből fogják finanszírozni működésüket. Véleménye szerint kiváló felosztási szabályzati rendszer készült, vannak intézmények akik nyilvánvalóan jobban és vannak, akik rosszabbul járnak.

Bár az elosztási rendszer részletei a saját bevallása szerint sem nyilvánosak, ennek ellenére kijelentette, hogy a színházi vezetők egy része már tudja mennyi pénzt fog kapni, egy része pedig pályázni fog. Ezek az intézmények a pályázati kiírásoknak megfelelően illetve a kormányzat által meghirdetett szakmai programoknak megfelelően fognak tudni forráshoz jutni. Arról, hogy a rendszer átalakítása legsúlyosabban a független színházakat érintette, azt mondta, "azok a független színházak, akik minőségi munkát fognak végezni, nem szenvednek majd hiányt."

Majd arra a kérdésre, hogy mégis ki dönti el, hogy mi számít minőségi munkának már sokkal árnyaltabb választ adott. Mint mondta, erre vannak szakmai vezetők, szakmai államtitkár, de mégis felháborodott azon a műsorvezetői megjegyzésen, hogy mostantól politikusok döntenek az elosztásról.

A tao megszűnésének és központosításának következményeiről még novemberben közöltünk átfogó írást print kiadásunkban.

Reszketés a függöny mögött

A miniszterelnök is büszkén elmondta tusványosi beszédében: a színházlátogatók száma jelentősen nőtt Magyarországon. Valóban egyre több a játszóhely, és a rendszerváltás óta nem volt annyi új bemutató és színházba járó ember, mint 2017-ben, amikor 8 millió jegyet adtak el.

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.