rés a présen

Megsokszorozódik az ereje

Martinkovics Katalin alelnök, MASZK Egyesület

  • rés a présen
  • 2021. június 23.

Színház

„Terveink szerint július 30. és augusztus 7. között lesz a 31. THEALTER Szegeden.”

rés a présen: Mik voltak a szegedi MASZK Egyesület idei projektjei?

Martinkovics Katalin: 1991 óta minden évben volt THEALTER – bár a fesztiválnak csak 1994 óta ez a neve –, és 1992 óta működtetjük befogadó színházként a szegedi Régi Zsinagógát. De 2014-ben létrehoztuk a Megálló Közösségi Házat és Szeged első közösségi kertjét – itt is közösséget építünk, kultúrát közvetítünk. Júniusban végre kinyithattunk, kertmozi, jógaórák, ovis balett is szerepel újra a kínálatban, igyekszünk lassanként visszatérni a szokásos, változatos működéshez, nyárra társasjátéktábort is tervezünk. Június 19-én a Megálló volt az egyik helyszíne az első Tricikli Fesztiválnak is. A hónap végén az Amnesty International emberi jogi módszertani továbbképzését kínáljuk pedagógusok és fiatalokkal foglalkozó szakemberek számára, és újraindult a TASZ jogsegély-szolgáltatása is. Kevésbé látványosan, de szegedi, görög és német partnerekkel áprilisban elindult új projektünk, a Fast Art Slow Fashion is, amelyben a fast fashion és a fenntarthatóság környezeti, társadalmi és gazdasági hatásaival foglalkozunk, és amelyben elsősorban digitális tartalmakkal igyekszünk a tudatosságot növelni, minél több fiatalt elérni.

rap: Milyen hozadékuk volt a legutóbbi lezárások alatti online tevékenységeknek?

MK: Februárban retroMASZK címmel indítottunk programot: 12 előadást vetítettünk online, korábbi koprodukciós előadásokat és archivált felvételeket a 90-es évek elejéről. Az elmúlt hónapban pedig 14 előadást mutattunk be a Túlélősó keretében. Ezek többségében a Régi Zsinagógában frissen készült, saját felvételek voltak.

 
Fotó: Révész Róbert 

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.