A kultúra visszatér – hamarosan

Mi nem vesszük le!

Május 1-jével újra kinyithattak a múzeumok, színházak, mozik, de úgy tűnik, a visszatérést nem kapkodják el. Sok helyen még kivárnak.

Míg a debreceni Déri Múzeum, a keszthelyi Balatoni Múzeum vagy a nyíregyházi Jósa András Múzeum már május 1-je óta fogad látogatókat, Budapest legnagyobb múzeumai pár nappal későbbi nyitás mellett döntöttek. A Szépművészeti Múzeum május 12. (két tagintézményükkel, a Vasarely Múzeummal és a Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeummal egyetemben), a Magyar Nemzeti Galéria május 13., a Ludwig Múzeum pedig május 11. óta fogad látogatókat. A Ludwig egyelőre keddtől vasárnapig lesz nyitva 12 és 18 óra között, és védettségi igazolványt vagy 72 óránál nem régebbi negatív PCR-tesztet vár el a látogatóitól. Lázat is mérnek, és kérik a legalább másfél méteres távolság megtartását, valamint a maszk viselését. Maszkot a legtöbb múzeum kér, bár a vonatkozó jogszabály szerint a védettségi igazolvánnyal rendelkezőknek a maszkviselés nem írható elő, és egy intézmény sem hozhat erre külön szabályt. A Narancs érdeklődésére Takács Ádám, a Társaság a Szabadságjogokért magánszféra projektjének jogi munkatársa is megerősítette, hogy a Magyar Közlönyben megjelent 175/2021-es kormányrendelet (amely a legtöbb védettségi rendelkezést tartalmazó 484/2020. kormányrendeletre hivatkozik) a TASZ jogértelmezése szerint is ezt tartalmazza.

A kereskedelmi galériák a bezárások idején, ha szakaszosan is, de fogadhattak látogatókat, hiszen az üzletek nyitvatartására vonatkozó előírások vonatkoztak rájuk. Így az acb Galéria is, de ők már az első korlátozó intézkedések bevezetésekor elindították online kiállítási programjaikat is. Ezeket a kiállításokat 3D-s körtúrával, bőséges képanyaggal és szövegekkel készült online katalógusokkal prezentálták, de rendeztek például Bak Imre új kollázssorozatából teljesen virtuális kiállítást is. Elmondásuk szerint a majdani poszt-Covid idejére is átmenthető online stratégiájuk alapja a videó műfaja: animációként, kültéri kiállítás dokumentációjaként vagy önálló kisfilmként.

Koronav?rus - ?jra megny?ltak a mozik

 
Kóla, popkorn, ellenanyag
Fotó: MTI/Balogh Zoltán

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.