csontzene - Sebbe öntött ecet

  • .
  • 2007. május 3.

Trafik

Szerencsétlen dolog: a következő hét két legnagyobb zenei eseményét azonos napokon rendezik, mégpedig 4-én és 5-én.

Szerencsétlen dolog: a következő hét két legnagyobb zenei eseményét azonos napokon rendezik, mégpedig 4-én és 5-én. Az Operaházban új magyar bemutató: Csokonai Az özvegy Karnyóné című műve alapján írt librettót Várady Szabolcs, a zenét Vajda János szerezte, a rendező pedig Ascher Tamás. És ugyanekkor lép fel (MűPa, 19.30) a New York-i Filharmonikus Zenekar Lorin Maazel dirigálásával, az első estén Beethoven-, Brahms-, Bartók-műsorral, a másodikon Dvorák-, Brahms-, Ravel-, Stravinsky-művekkel. Választani nem lehet; nincs mit tenni, sorsolni kell, bár kellemes tény, hogy a Karnyóné még más napokon is (6., 9., 11., 12., 19., 20.) megnézhető.

Régi, ám mostanában kevesebbet foglalkoztatott barátunk, Eduard Hanslick (esztétikai főműve a napokban jelent meg a Typotext kiadónál Csobó Péter György mintaszerű szöveggondozásában) bizonyára tudta volna, hova kell bilétát deponálnia. És nem pusztán azért, mert Dvorák és Brahms a barátai közé tartozott. Hanem mert minden, zenével összefüggő cselekedetét igyekezett tudatosan megalapozni. A zene esztétikai és természeti-érzéki oldalát élesen elkülönítette, és úgy vélte, aki nincs tudatában a zenei szépség esztétikai eredetének, az csak amolyan éberálomban kóválygó, üresen rajongó befogadó. "E zenefantaszták félálomban foteljükbe dőlve ringatóznak a zene hullámain, ahelyett, hogy éles pillantással szemlélnék őket. Hallásuk figyelmen kívül hagyja a szellemi élvezet esztétikai ismertetőjegyét; egy finom szivar, egy pikáns nyalánkság, egy langymeleg fürdő öntudatlanul is ugyanazt nyújtja számukra, mint egy szimfónia." Adta nádpálcás Eduardja! De azt persze nem tagadja, hogy a zene minden más művészetnél gyorsabb és erőteljesebb hatást gyakorol az úgynevezett kedélyre. "Míg a többi művészet rábeszél, addig a muzsika valósággal legázol. Annak, aki fájdalommal telt kedélyállapotban kénytelen zenét hallgatni vagy neki magának muzsikálni, olyan e művészet hatása, akárha ecetet öntenének nyílt sebbe." Ez fájt. És tetszett is, hiszen aligha lehet pregnánsabban kifejezni, hogyan válhat az ember Zenegyűlölővé, aki ekként aztán elismerően csettint a hasonlat plasztikusságától. Melyet sajna félreért majd a fizetőpincér, pedig nem a számlát kiegyenlíteni, hanem egy újabb pohárkát - persze nem ecetet! - és vele jól szelelő szivart rendelni támadt a Zenegyűlölőnek kedve. És ha kedvesen temperált bakkhoszi nedű helyett jéghideg vöröset vág asztalunkra a borostás pohárfogó, akkor egy újabb Eduard-idézettel kotorjuk félre az útból a pimasz cenket: "S noha igaz, hogy a trombitaszó bátorságot önt a lóba, a hegedűtől meg balettozni szottyan a szőrmók medvének kedve, és még a picinyke pók és az ormótlan elefánt is billegetni kezdi magát, ha fülébe ismerős hangzatokat öntenek, na de miért legyen tiszteletreméltó, ha egy efféle társaságban zenerajongó az ember?!"

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.