kertész lesek - MONTMARTRE CAFÉ

  • .
  • 2011. június 9.

Trafik

Turistásat játszunk, céltalanul bolyongunk a belvárosban: Petőfi Sándor utcán be, Váci utcán ki, csodák csodájára nemcsak a Március 15. tér szolgált újdonsággal.
Nem mintha nem jártunk volna még soha az Apáczai Csere, Régiposta vagy Aranykéz utcában, ám így - mindenféle elhatározás nélkül - tényleg úgy vagyunk, mint messziről jött, bamba városnéző, aki lemaradt a hop on/hop off buszról. A látvány bágyasztó: egyszer boltok serege, máskor reménytelen üresség, és ez így megy kifulladásig. Csakhogy a vihar előtti csend (meteorológiai értelemben!) üresen kongó teraszaival, a gyanakvóan sasoló személyzettel nem hozza meg a kedvünket. Legalább nyolc helyre nem megyünk be, a Vörösmarty tér után viszont úrrá lesz rajtunk a teljes elkeseredettség. A Bazilika környékét vesszük célba, lesz, ami lesz. A Zrínyi utca tökéletes választásnak tűnik. Egymásba érnek a vászontetős "kiülősök", közönség is akad, most már az sem zavar, hogy a Montmartre Café nem kimondott étterem. Talán konyhájuk sincsen, a palatáblára krétázott Gulasch 1190 Ft feliratnak mégsem tudunk ellenállni.

Mire elered az eső, a népek kohójában érezzük magunkat, és bár remek kilátás nyílik a Bazilika bejárata fölött aranyban tempózó jóistenre, annyira távolinak érezzük a szokásos Budapestet, hogy nincs az a távoli pontja a főváros közigazgatásának, ahol hasonlóban lenne részünk. Ha nem tudnánk, amit tudunk, Európában érezhetnénk magunkat.

A felszolgálás kedves és cseppet sem unott, a gulyás pedig pontosan olyan, amilyet 1190 forintért egy turistaövezetben elvárhatunk. Díjat nem adnának érte, de nem is botrányos, ezt inkább a mellé adott két szottyadt toastkenyérről mondhatnánk, ami már csak azért is érthetetlen, mert pékségből tényleg nincs hiány a belvárosban sem. De ez csak mellékszál (-íz?), a gulyás tényleg ehető, sőt idegen száj különlegesnek is értékelhetné. Ugyanezt nem mondhatjuk el a spenótos-rikottás lasagnéról (1490 Ft), ami voltaképpen felmelegített készétel, annak viszont roppant szerény, noha friss saláta meg olajbogyó is került mellé. Olyan érzésünk van, hogy minden eleme, még a tészta is porból készült, így minden erőnkkel próbáljuk elterelni a figyelmünket, ami egy ilyen közegben szerencsére nem olyan nehéz. És bár kötelességből még bedobunk egy nyilvánvalóan gyári jégkrémet (990 Ft), öt perc múlva már csak az jár a fejünkben, hogy vajon miért nevezik Montmartre-nak a helyet, ha a dekoráció egyértelműen a hősmetált játszó Manowar együttesnek állít emléket.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.