kulthírek

  • .
  • 2011. április 7.

Trafik

ÁZSIAI FILMDÍJ A dél-koreai Lee Chang-Dong Poetry című alkotása kapta a legjobb rendezés és forgatókönyv díját Hongkongban. A legjobb filmnek a Cannes-ban is nyertes thaiföldi Apichatpong Weerasethakul műve bizonyult: Boonmee bácsi, aki képes visszaemlékezni korábbi életeire.
A legjobb fényképezés díját a japán Norvég erdő tajvani operatőre, Ping Bin Lee nyerte, a legjobb első filmes pedig a tajvani Mark Chao lett (Monga).

GYÁSZ 97 éves korában elhunyt Pinetop Perkins, a Mississippi-delta első bluesnemzedékének egyik nagyja: Willie Perkins egy gyapotültetvényen született, gitáron kezdett, de miután egy bárban megkéselték a kezét, áttért a zongorára. Olyan óriásokkal játszott együtt, mint Muddy Waters és B. B. King.

69 éves korában súlyos betegség után elhunyt Payer András zeneszerző, előadó: az 1960-as évektől kezdve rengetegen énekelték dalait (Németh Lehel, Vámosi János, Záray Márta, Koós János, Sárosi Kati, Aradszky László, Zalatnay Sarolta, Koncz Zsuzsa, Szécsi Pál, Korda György, Magay Klementina, Hofi Géza), de ő maga is sikerrel szerepelt a színpadon. Nagy slágerei (Gedeon bácsi, Nincsen olyan ember, Nevető almák stb.) mind hallhatók Annyi arc ismerős című albumán.

LCD SOUNDSYSTEM: A VÉG A New York-i Madison Square Gardenben tartotta búcsúkoncertjét az LCD Soundsystem: a közel három és fél órás műsor iránt akkora érdeklődés mutatkozott, hogy az ezt megelőző hétre négy másik show-t is beiktattak. Tízéves fennállása alatt az LCD a dance/elektro színtér egyik meghatározójává vált, James Murphy vezetésével öt albumot készítettek, az első kettőt (LCD Soundsystem; Sound of Silver) Grammy-díjra jelölték, a harmadik (This Is Happening) a Billboard dance-listájának első helyén debütált megjelenése hetében. Legutóbbi albumuk az év elején jött ki: London Sessions.

PRITZKER-DÍJ Eduardo Souto de Moura portugál építésznek ítélték az idei Pritzker-díjat: a legrangosabb nemzetközi építészeti elismerés százezer dollárral jár, június elején adják át Washingtonban. Az 1992-ben kitüntetett Alvaro Siza után az 58 éves Eduardo Souto de Moura a második portugál építész, akit Pritzker-díjjal jutalmaztak (együtt tervezték hazájuk pavilonját a hannoveri világkiállításon). "Épületei azzal az egyedi képességgel rendelkeznek, hogy látszólag egymásnak ellentmondó vonásokat - erőt és szerénységet, harciasságot és törékenységet, merész közéletiséget és intimitást - mutatnak egyszerre" - fogalmazott nyilatkozatában a zsűri elnöke. De Moura épületeinek többsége hazájában áll - labdarúgó-stadion Bragában, kulturális központ Portóban, múzeum Cascaisban, lakóház Lisszabonban stb. -, de dolgozott Spanyol-, Olasz- és Németországban, Nagy-Britanniában és Svájcban is.

NÉMET FELELőSSÉGTUDAT A berlini Deutsches Historisches Museum a rendőrség szerepének vizsgálatával folytatja az ország náci múltját feltáró kiállításainak sorát: Ordnung und Vernichtigung - Die Polizei im NS-Staat címmel új kutatások alapján mutatják be, hogy az általánosan elterjedt nézetekkel szemben a testület a rend fenntartásán jócskán túl tevőleges részt vállalt a III. Birodalom ellenségeinek kikiáltott csoportok terrorizálásában és megsemmisítésében is. A legutóbbi, Hitler és a németek című kiállítás a Vezér személyi kultuszát járta körül (Narancs, 2010. október 21.), a július 31-ig nyitva tartó mostani azt tárja fel, ahogy a rendőrség a nácik politikai ellenfeleinek eltakarításával részt vállalt Hitler hatalomra kerülésében, majd az elfoglalt területeken végrehajtott tömeggyilkosságokban. A németek által megszállt szovjet területeken, 1941-42-ben 35 német rendőri egység több mint másfél millió embert ölt meg. A háború után Németország nyugati részén meglehetősen kevés rendőrt állítottak bíróság elé, ezen a téren a keleti gyakorlat szigorúbb volt. A kiállítást megelőző kutatómunka eredményeit fel fogják használni a mai rendőrök kiképzésénél is.

KÖNYVESDÍJAK VÁROMÁNYOSAI Lapunk kinyomtatása után, csütörtökön hozzák nyilvánosságra a 2006-ban alapított Aegon Művészeti Díj idei nyertesét, így itt most csak annyit közölhetünk, hogy az alábbi, 2010-ben megjelent szépirodalmi művek szerzőinek egyikét érte az elismerés: Aczél Géza: ő(szike) (Jelenkor), Bertók László: Pénteken vasárnap (Magvető), Borbély Szilárd: A Testhez (Kalligram), Esterházy Péter: Esti (Magvető), Garaczi László: Arc és Hátraarc (Magvető), Ferencz Győző: Szakadás (Sziget), Spiró György: Tavaszi Tárlat (Magvető), Szilasi László: Szentek hárfája (Magvető), Szvoren Edina: Pertu (Palatinus).

Angliában közzétették a 2005-ben alapított Man Booker Nemzetközi Könyvdíj idei jelöltjeinek listáját. Májusban, a Sydney-i Írófesztiválon jelentik be, hogy a tizenhárom szerző közül ki kapja a 60 ezer fonttal járó díjat, és a jogot, hogy megjelölje angol fordítóját - ha van -, akinek ezért 15 ezer font üti a markát. A jelöltek: Wang Anyi (Kína), Juan Goytisolo (Spanyolország), James Kelman (Nagy-Britannia), John le Carré (Nagy-Britannia), Amin Maalouf (Libanon), David Malouf (Ausztrália), Dacia Maraini (Olaszország), Rohinton Mistry (India/Kanada), Philip Pullman (Nagy-Britannia), Marilynne Robinson (USA), Philip Roth (USA), Su Tong (Kína), Anne Tyler (USA). A névsor nyilvánosságra hozatalát követően John le Carré bejelentette: megtiszteltetésnek érzi jelölését, de kéri, vegyék le a listáról, mert nem szokása díjakért versengeni.

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.