kulthírek

  • .
  • 2011. április 7.

Trafik

ÁZSIAI FILMDÍJ A dél-koreai Lee Chang-Dong Poetry című alkotása kapta a legjobb rendezés és forgatókönyv díját Hongkongban. A legjobb filmnek a Cannes-ban is nyertes thaiföldi Apichatpong Weerasethakul műve bizonyult: Boonmee bácsi, aki képes visszaemlékezni korábbi életeire.
A legjobb fényképezés díját a japán Norvég erdő tajvani operatőre, Ping Bin Lee nyerte, a legjobb első filmes pedig a tajvani Mark Chao lett (Monga).

GYÁSZ 97 éves korában elhunyt Pinetop Perkins, a Mississippi-delta első bluesnemzedékének egyik nagyja: Willie Perkins egy gyapotültetvényen született, gitáron kezdett, de miután egy bárban megkéselték a kezét, áttért a zongorára. Olyan óriásokkal játszott együtt, mint Muddy Waters és B. B. King.

69 éves korában súlyos betegség után elhunyt Payer András zeneszerző, előadó: az 1960-as évektől kezdve rengetegen énekelték dalait (Németh Lehel, Vámosi János, Záray Márta, Koós János, Sárosi Kati, Aradszky László, Zalatnay Sarolta, Koncz Zsuzsa, Szécsi Pál, Korda György, Magay Klementina, Hofi Géza), de ő maga is sikerrel szerepelt a színpadon. Nagy slágerei (Gedeon bácsi, Nincsen olyan ember, Nevető almák stb.) mind hallhatók Annyi arc ismerős című albumán.

LCD SOUNDSYSTEM: A VÉG A New York-i Madison Square Gardenben tartotta búcsúkoncertjét az LCD Soundsystem: a közel három és fél órás műsor iránt akkora érdeklődés mutatkozott, hogy az ezt megelőző hétre négy másik show-t is beiktattak. Tízéves fennállása alatt az LCD a dance/elektro színtér egyik meghatározójává vált, James Murphy vezetésével öt albumot készítettek, az első kettőt (LCD Soundsystem; Sound of Silver) Grammy-díjra jelölték, a harmadik (This Is Happening) a Billboard dance-listájának első helyén debütált megjelenése hetében. Legutóbbi albumuk az év elején jött ki: London Sessions.

PRITZKER-DÍJ Eduardo Souto de Moura portugál építésznek ítélték az idei Pritzker-díjat: a legrangosabb nemzetközi építészeti elismerés százezer dollárral jár, június elején adják át Washingtonban. Az 1992-ben kitüntetett Alvaro Siza után az 58 éves Eduardo Souto de Moura a második portugál építész, akit Pritzker-díjjal jutalmaztak (együtt tervezték hazájuk pavilonját a hannoveri világkiállításon). "Épületei azzal az egyedi képességgel rendelkeznek, hogy látszólag egymásnak ellentmondó vonásokat - erőt és szerénységet, harciasságot és törékenységet, merész közéletiséget és intimitást - mutatnak egyszerre" - fogalmazott nyilatkozatában a zsűri elnöke. De Moura épületeinek többsége hazájában áll - labdarúgó-stadion Bragában, kulturális központ Portóban, múzeum Cascaisban, lakóház Lisszabonban stb. -, de dolgozott Spanyol-, Olasz- és Németországban, Nagy-Britanniában és Svájcban is.

NÉMET FELELőSSÉGTUDAT A berlini Deutsches Historisches Museum a rendőrség szerepének vizsgálatával folytatja az ország náci múltját feltáró kiállításainak sorát: Ordnung und Vernichtigung - Die Polizei im NS-Staat címmel új kutatások alapján mutatják be, hogy az általánosan elterjedt nézetekkel szemben a testület a rend fenntartásán jócskán túl tevőleges részt vállalt a III. Birodalom ellenségeinek kikiáltott csoportok terrorizálásában és megsemmisítésében is. A legutóbbi, Hitler és a németek című kiállítás a Vezér személyi kultuszát járta körül (Narancs, 2010. október 21.), a július 31-ig nyitva tartó mostani azt tárja fel, ahogy a rendőrség a nácik politikai ellenfeleinek eltakarításával részt vállalt Hitler hatalomra kerülésében, majd az elfoglalt területeken végrehajtott tömeggyilkosságokban. A németek által megszállt szovjet területeken, 1941-42-ben 35 német rendőri egység több mint másfél millió embert ölt meg. A háború után Németország nyugati részén meglehetősen kevés rendőrt állítottak bíróság elé, ezen a téren a keleti gyakorlat szigorúbb volt. A kiállítást megelőző kutatómunka eredményeit fel fogják használni a mai rendőrök kiképzésénél is.

KÖNYVESDÍJAK VÁROMÁNYOSAI Lapunk kinyomtatása után, csütörtökön hozzák nyilvánosságra a 2006-ban alapított Aegon Művészeti Díj idei nyertesét, így itt most csak annyit közölhetünk, hogy az alábbi, 2010-ben megjelent szépirodalmi művek szerzőinek egyikét érte az elismerés: Aczél Géza: ő(szike) (Jelenkor), Bertók László: Pénteken vasárnap (Magvető), Borbély Szilárd: A Testhez (Kalligram), Esterházy Péter: Esti (Magvető), Garaczi László: Arc és Hátraarc (Magvető), Ferencz Győző: Szakadás (Sziget), Spiró György: Tavaszi Tárlat (Magvető), Szilasi László: Szentek hárfája (Magvető), Szvoren Edina: Pertu (Palatinus).

Angliában közzétették a 2005-ben alapított Man Booker Nemzetközi Könyvdíj idei jelöltjeinek listáját. Májusban, a Sydney-i Írófesztiválon jelentik be, hogy a tizenhárom szerző közül ki kapja a 60 ezer fonttal járó díjat, és a jogot, hogy megjelölje angol fordítóját - ha van -, akinek ezért 15 ezer font üti a markát. A jelöltek: Wang Anyi (Kína), Juan Goytisolo (Spanyolország), James Kelman (Nagy-Britannia), John le Carré (Nagy-Britannia), Amin Maalouf (Libanon), David Malouf (Ausztrália), Dacia Maraini (Olaszország), Rohinton Mistry (India/Kanada), Philip Pullman (Nagy-Britannia), Marilynne Robinson (USA), Philip Roth (USA), Su Tong (Kína), Anne Tyler (USA). A névsor nyilvánosságra hozatalát követően John le Carré bejelentette: megtiszteltetésnek érzi jelölését, de kéri, vegyék le a listáról, mert nem szokása díjakért versengeni.

Figyelmébe ajánljuk