tévésmaci - A sül spirgitvorgor

  • .
  • 2009. február 19.

Trafik

E pillanatban csak annyit tudunk, hogy Törökőrön jelentős fogadóbizottság várta Sztupát és Trochét. Amint megtudunk valamit, azonnal szólunk, addig beszéljünk a madarak etetéséről.
Egészen pontosan azt a problémaköteget kell szétszálaznunk, amit "tavaszi tekerésnek" nevez a (mégoly szűkös) szakirodalom, és ami nem tévesztendő össze a "tavaszi tekerccsel", mert az egy kínai dolog, és jó esetben az étel+hordó asztalára tartozik. Már ha lehet asztala egy hordónak. Szerintem inkább csapja lehet, ami helyes is, s ha lenne csanyja is, még helyesebb lenne. A kínaiak erősek madárban, a fészkéből például levest csinálnak, ami egyfelől a kifinomult jó ízlés legbiztosabb jele, másfelől meg olyasmi, mintha mi a disznóólból készítenénk rizsfelfújtat. S a verebekről sem szabad megfeledkeznünk a népi Kína kapcsán; bár az olimpia óta az urbánus Kína a trendi. A "tavaszi tekerés" alapvető kérdése az, hogy ti. siettetjük-e a tavasz érkezését avval, ha már most arról beszélünk, hogy legkésőbben március végén be kell szedni a madáretetőket, mert a büdös cinkék hajlamosak lesznek onnan hordani a szotyit a fiókáknak, azoknak pedig kukacot kellene vinni, mert a szotyitól négy csőrük lesz, az is mind a hátukon. Rágondolni is rossz, inkább tévézzünk!

Pénteken (20-án) máris beleszaladunk valami egzotikumba, hisz a filmkészítésükről méltán hírtelen észt barátaink 2005-ös próbálkozása, az m2-n 22.15-kor kezdődő Vágyak boltja kétségkívül annak mondható. A Duna 21.00-kor az észtek örök barátaitól (na, kik azok?) mutatja be a Nagypályások c. 2005-ös filmet. A fiatal (van öreg is) Alekszej German munkája az első világháború alatt játszódik (épp, mint öregapám végtelen történetei), és a fociról szól, s azon keresztül vagy a történelemről vagy a tropopkinokról (akikről bezzeg mélyen hallgatsz, nagyfater). Utána 23.20-kor lesz a Zsebtolvaj c. 1959-es francia film, Robert Bresson tollából vagy Baranyából, de csak annyit mondok: ff. A Filmmúzeumon 21.25-kor volt az 1988-as magyar Rocktérítő c. film, annak bizonyítására, hogy a film romlandóbb a málnánál és a halnál is.

Szombaton trombitál a vombatom. Hopp, egy igyekvő adaptáció 2006-ból a Dunán, 20.50-kor Az emigráns - Minden másképp van. A magam részéről szívesebben nézek ringó sajkákat a Dunán. De nem, mert Omaghot kapunk írből és angolból, vagy bérből és fizetésből, de mindenképpen 2004-ből. Az HBO 21.30-kor tolja Az elszánt diplomatát, ami a híres kémregényizé 2005-ös kicsontozása. Én jobban szeretem a képregényeket, mint a kémregényeket. A Hallmarkon 16.00-kon núszkúl western, A remény ösvénye 2004-ből.

Vasárnap jön Oscar, a barom, ezért az RTL Klub 20.00-kor A Karib-tenger kalózai - A Fekete Gyöngy átkával nyit, aztán a mérsékelten emlékezetes osztrák Pénzhamisítók jönnek 0.25-kor, s végül 02.00-kor Réz és Vágvölgyi B. Andrások kedvenc műsora, az Oscar-gála. A haver a térről a tv2-n nézi 23.55-kor A nagy Lebowskit. A medvék az m2-re kapcsolnak 23.45-kor, mert ott kezdődik a Téli álom c. 2004-es szerb okoskodás. A Duna románban tolja: 22.05-kor Lazarescu úr halála (2005). A nap filmje azonban a Filmmúzeumon 13.05-kor megtartott A Fekete Tulipán c. 1964-es remek.

Hétfőn csak A Morgue utcai gyilkosság lesz a Viasat3-on, 0.05-kor. Én megnéztem persze a Dunán 23.10-kor a Tanítványokat, meg az MGM-en 20.30-en az Öt fegyveres nyugaton c. ódszkúl am. westernt 1954-ből. A Filmmúzeumon lesz 21.00-kor egy Elátkozottak utazása (angol; 1976).

Kedden az m1-en 23.10-kor A múlt árnyéka c. 2005-ös német versenyzőben a tolókocsis nő a ludas. Az MGM-en 24.00-kor A sérelemben (ang.-am.; 1973) Sidney Lumet detektívje Sean Connery.

Szerdán a Dunán banán vagy 21.00-kor Az átutazó c. francia 2005-ös. Az MGM-en pedig 22.35-kor a Gyónás gyilkosság után c. am. 1981-es. Pitkin a Filmműzlin este nyolckor: Én és a tábornok (1958).

Csütörtökön a Dunán 21.00-kor a Jó napot, éjszaka! c. olasz izé, 2003-ból, annyit tesz, hogy kalap, kabát!

Részemről is. Csak az ember tévézik. Azért ilyen hülye.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.