tévésmaci - Álatkák és a maszk nélküli ló

  • .
  • 2011. április 7.

Trafik

Amikor Sztupa és Troché a rakparton ücsörögtek, először különös ruházatuk tűnt fel. Sötét pantalló, hasig kigombolt, messziről sem eltéveszthető Rosenkavalier márkájú fehér ing, keményített gallérral és mandzsettával.
Trochén kioldott csokornyakkendő, Sztupán meglazított sima. Értő szemlélő könnyedén átsiklik persze a látványos züllöttségükön, amiről a lépcsőre állított két pezsgőspalack is ordítozott. Na ja, fényes délelőtt volt, a Duna fölött kormoránnak látszó madarak kavartak, az egyikük versenyre kelt az épp kifutó szárnyashajóval (Sirály 1). Az értő szemlélőnek az idegenség volt a legfeltűnőbb. Az ugyancsak a lépcsőn heverő szmokingok jelen állapotukban ugyan nem sokat árultak el korábbi viselőikről, csupán annyi látszott tisztán rajtuk, hogy nem kölcsönzői darabok. Ahhoz újra be kellett volna öltözni e kétségtelen ízléssel kiválasztott holmikba, hogy nevezettek társadalmi helyzetéről vonhassunk le következtetéseket. Vagy esetleg visszatekerni - úgy 15 órányit - az időt. Nem állt-e el kicsit a kabát gallérja az ingétől - tudják, meg kellett volna nézni azokat a csalhatatlan pontokat, ahol az öltő ruha elárulja viselőjét, s lebuknak a parvenük. De minthogy nem tudtuk visszatekerni az órát (próbáltuk), riporterünk felkereste "mafát, aki bizonyítottan jelen volt a tettek mezején 15 órával ezelőtt. Bár "mafa szavahihetősége régebben - kizárólag ilyen ügyekben - kérdéses volt, hosszú ideje megkomolyodott már, s egy magát Konzervatív Egyletnek nevező csoportosulásnak is adott öltözködési tanácsokat. Nos, "mafa kérdésünkre elmondta, hogy úgy állt a fiúkon a gönc, mintha abban születtek volna. De akkor honnan ez az - értő tekintet előtt nyilvánvaló - idegenség?

Biztos nem a tévéből, mert azt mi nézzük.

Pénteken (8-án) este tízkor a Duna tévén a kelet-európai álfilm egyik legnépszerűbb alkotása, a Macska-jaj, amiben egy kecske megzabál egy Trabantot, és azon kell röhögni. Sokkal jobb hír viszont, hogy a Cinemax tovább zúzza a Cassavetes-filmeket, most épp az Egy kínai bukméker meggyilkolása van soron, igaz ugyan, hogy éjjel háromnegyed kettő előtt, de ki ne hagyják (tudom ajánlani még a kölcsönzőt): Seymour Cassel és Ben Gazzara kettőse minden pénzt megér (konkrétan 23 ezer dollárt ezúttal). S ha már az ilyen régi dolgok szóba jöttek, a Filmmúzeum este tizenegykor ad egy 1974-es Nick Nolte-filmet, mivel a többi színész nevét nem ismerem, vagy tévéfilm vagy B-mozi lehet (A vád: emberölés).

Szombaton 21.50-kor a Cinemaxon az 't is anya szülte nem egy ördögös horror, hanem Bobby Sands halálos éhségsztrájkjának a története Helen Mirrennel.

Vasárnap olyan régiségek mellett, mint A milagrói babháború (Filmmúzeum, 0.25), a Ragyogás (Duna, 22.15) és A keresztapa 2 (tv2, 23.50) lesz egy kortársnak mondható lengyel darab is a Duna Anatólián este kilenckor: a Kábulat arról szól, hogy van úgy, hogy az ember eléggé lent van, és ott is érzi magát. S ha már az előbb az ördögöt festettük a falra: Ördögűző és rögtön utána a második része is a Cinemaxon 23.25-től.

Hétfőn adásszünet.

Kedden is. De van egy doksi, amit ki nem hagynék: Lugosi Béla, a bukott vámpír, 23.05-től a Dunán. Javaslom, az Elvis teret azonnal nevezzék át Lugosi Béla térnek, de a Kossuth térbe is beleegyezem.

Szerdán meg azért muszáj szünetet tartani, mert csütörtökön rosszullétig bámulhatjuk az ekránt: a művészetek barátainak Caravaggio 0.55-kor a Cinemaxon (rend.: Derek Jarman), de van egy szokásostól eltérő falat is a komatálon, este kilenckor a Dunán egy spanyol film, az a címe, hogy 14 kilométer és a bevándorlók nehézségeit tárgyazza. Este tízkor egy jó cím a Cinemax2-n: Az esővel jövök - én meg a má'odikkal, nemzetközi thriller ez, amiben Josh Hartnett intézkedik a távoli Hongkongban, már ha létezik ilyen nevű hely valóban. Ingrid Bergman 1968-as rendezői próbálkozása, a Farkasok órája fél kilenckor volt az MGM-en, de elfelejtettem megnézni.

De kegyedék ne feledkezzenek meg arról, hogy a tévé a nép ópiuma, tehát tanácsos mértékletesen fogyasztani.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.