Ötven éve történt: a Pinochet-puccs

A kibernetikus szocializmus halála

Tudomány

Az idén nyilvánosságra hozott dokumentumokból hivatalosan is kiderült: amerikai kormányzati és titkosszolgálati támogatással buktatták meg Allende chilei elnök hatalmát. Mindez nem változtat azon a tanulságon, hogy többségi támogatás nélkül a radikális reformok tragédiába fordulhatnak.

1973. szeptember 11-én Santiagóban katonai egységek bekerítették a La Moneda palotát, Salvador Allende chilei köztársasági elnök rezidenciáját, és a tűz alá vett épület hamarosan lángokban állt. Allende öngyilkos lett az égő palotában, de előtte drámai szózatot intézett híveihez és a világhoz. A hadsereg vezetői által létrehozott katonai junta, élén Augusto Pinochet tábornokkal (az addigi vezérkari főnökkel) ezek után 17 évig uralta az országot – főleg a kezdeti időkben – brutális eszközökkel.

A szocialista tábor számára Chile lett a „haladó, hazafias erők” vesztőhelye, ami ellen szolidaritási gyűlésekkel, rockkoncertekkel lehetett protestálni. És Chile lett sokak szerint az Egyesült Államok „reakciós” neoliberális közgazdászainak kísérleti terepe – amit aztán sokan, inkább titokban, irigyeltek is a vélt-valós gazdasági sikerekért –, ámbár az eredmények értékelése máig megosztja az utókort.

Hosszú karrier

Az eredetileg orvos végzettségű Salvador Allende Gossens a chilei politikai élet veteránja, az ottani szocialista párt vezetője volt, aki sok évtizedes politikai karrier (1939 szeptembere és 1942 áprilisa között az ország egészségügyi és szociális minisztere is volt) és többszöri próbálkozás után jutott el oda, hogy 1970-ben államfővé válasszák. Chile dél-amerikai mércével szokatlanul hosszú demokratikus, parlamentáris időszakot élt meg 1925 és 1973 között: a politikai életnek fontos szereplője volt a baloldal, még annak radikálisabb, a szocializmus azonnali megvalósítását proponáló része is. Ehhez képest a kommunisták leginkább visszafogott népfrontos programmal kísérleteztek (amit majd az óceánon innen az olasz testvérpárt részben sikeres eurokommunizmusa visszhangzott). Vezetőjük, a bő kétévi börtönbüntetése után szabaduló Luís Corvalán nevét egy időben álmából felébresztve is ismerte mindenki Magyarországon, aki csak egyszer is kézbe vett újságot, nézett tévét vagy hallgatott rádiót.

Allende 1952-ben, 1958-ban és 1964-ben is alulmaradt riválisaival szemben, végül az 1970. szeptember 4-i egyfordulós elnökválasztáson befutott. Csupán a szavazatok 36,61 százalékát kapta meg – jobboldali, illetve jobbközép ellenfelei együttesen a szavazatok túlnyomó többségét megszerezték (35,27 és 28,11 százalék). Az akkori szabályok szerint ilyen esetekben a törvényhozás két házának kellett elnököt választania a két legtöbb szavazatot kapott jelölt közül – és bár Allendének, illetve az őt támogató Unidad Popular (Népi Egység) nevű koalíciónak korántsem volt többsége a törvényhozásban, a mérleg nyelvét jelentő kereszténydemokraták október végén inkább őt támogatták, mint a másik jobbközép jelöltet. Allende a kereszténydemokraták támogatásáért cserébe aláírta azt az alkotmányos garanciákat tartalmazó tervezetet, amelyet a kereszténydemokraták fogalmaztak meg. 1972-ben aztán egy interjújában Allende elárulta, hogy e garanciákat csupán taktikai okokból fogadta el – erre addigra a kereszténydemokraták is rájöttek, és szembefordultak vele. Ráadásul sokan az elnök saját baloldali szövetségesei közül is elengedték Allende kezét.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.