Ebola: gyógyír a járványra?

A tű fokán

Tudomány

Minden idők legpusztítóbb Ebola-járványa nyomán kiderült, hogy a gyógyszergyárak igenis dolgoznak az ellenszeren, és az első eredmények biztatóak. De miért nem sikerült korábban?

A kutatások szerint a múlt év végén kezdődött Ebola-járvány (lásd: Nyomában a halál, Magyar Narancs, 2014. április 10.) legalább 3100 megbetegedést okozott és 1560 áldozatot szedett – s ez még csupán tragikus részeredmény. Ráadásul az adatokat közzétevő WHO szerint mindez erősen alábecsült: az elmaradott egészségügyi infra­struktúrával megvert, szegény afrikai területeken a családok is vonakodnak bejelenteni szeretteik betegségét, pláne halálát – így a fertőzések száma akár tízezres nagyságrendű lehet. A Guineából kiinduló és a határ menti Sierra Leone-i és libériai területekre is átterjedő epidémia e három állam szinte minden régiójában felütötte fejét, hovatovább felbukkant Nigériában (a legnépesebb fekete-afrikai államban), Szenegálban és a Kongói Köztársaságban is! Igaz, hogy a vizsgálatok szerint ez utóbbi területen egy, a nyugat-afrikaitól teljesen független, önálló járvány alakult ki, az epidemiológiai szakemberek nem kis ijedtségére. (Éppen Kongó északi területein okozott először megbetegedéseket az Ebola-vírus, még 1976-ban.) A nyugati államok továbbra is a fertőzés továbbterjedése miatt aggódnak: hétfői hír szerint már Stockholmban is vizsgálnak egy gyanús tüneteket mutató, Afrikából érkezett férfit.

Elsőre meghökkentőnek, de egyben reménykeltőnek is tűnik a hír, mely szerint ezen a héten embe­re­ken kezdenek tesztelni egy Ebola elleni oltóanyagot. Nem kell félni, az önként jelentkezőket előzőleg nem fertőzik meg a vírussal: „csupán” arra kíváncsiak, hogy milyen mellékhatásai vannak a szer alkalmazásának, s hogy egyáltalán kiváltja-e a szer a biztonságos immunválaszt. Az amerikai és brit orvosok irányítása alatt álló, a fertőző betegségekkel és allergiával foglalkozó amerikai kutatóintézet, a National Institute Of Allergy and Infectious Diseases (NIAID) által koordinált kísérletsorozat ezt követően is folytatódik Nagy-Britanniában, Gambiában, Maliban és talán Nigériában is. Szomorú tény, hogy a járvány által érintett államokban pont az egészségügyi infrastruktúra tragikus helyzete miatt nem lehet elvégezni a teszteket. A szerről annyit lehet tudni, hogy a jeles GlaxoSmith­Kline gyógyszergyár és a NIAID együttműködésében fejlesztették ki, s állítólag remekül teljesített a csimpánzoknál. S nem is ez az egyetlen kísérleti vakcina – a másikat a kanadai közegészségügyi ügynökség (PHAC) fejlesztette ki az iowai New Link Genetics kutatócég közreműködésével. A projektben főszerepet játszó kanadai kormány a hírek szerint már augusztus első felében 800-1000 vakcinát szállított le Libériába, a helyi kormány kérésére – még nem tudni, végül kinek adták be a védőoltásokat.

 

Van gyógyír?

Eközben a már megbetegedettek kezelése terén is komoly előrelépés történt, ami azért érdekes, mert hivatalosan még nem is létezik igazolt, vírusspecifikus gyógymód az Ebola okozta fertőzésre. Az alkalmazott kezelések alapvetően támogató jellegűek, s az orvosok elsősorban arra törekednek, hogy minimalizálják a kifejezetten invazív beavatkozásokat (amelyek több kárt okoznának, mint hasznot). Ennek keretében igyekeznek fenntartani a szervezet elektrolit- és folyadékegyensúlyát és elkerülni a dehidratációt. Kezdetben antikoagulánsokat (vérhígítókat) adagolnak, hogy így előzzék meg az ereken belüli (intravaszkuláris) vérrögképződést, később azután éppen az ellenőrizetlen, a nyálkahártyákon keresztül történő vérzések meggátlása a cél – ekkor jöhetnek a véralvadást segítő szerek. Emellett stabilizálni kell az oxigénszintet, csillapítani az erős fájdalmakat, és alkalmanként külön kezelés szükséges a bakteriális és gombás eredetű másodlagos fertőzések elkerülésére.

De léteznek kísérleti gyógymódok is: mindenekelőtt a monoklónozott antitesteket tartalmazó ZMapp és a vírusok RNS-interferenciáját befolyásoló TKM-Ebola. (Bővebben az Egérből dohányba című keretes írásunkban.)

Mióta e szerekről tudomást szerzett a nagyközönség, indulatos disputa zajlik, hogy vajon miért nem kerültek elő korábban, s miért nem vetették be őket szélesebb körben a fertőzés által leginkább sújtott nyugat-afrikai területeken? Más szakértők viszont éppen amellett érvelnek, hogy veszélyes és etikátlan volna voltaképpen kipróbálatlan szereket tesztelni szegény, elmaradott vidékek betegein, pláne, hogy korábban éppen a nagy nyugati gyógyszermultikat vádolták korántsem önkéntes harmadik világbeli betegeken végzett emberkísérletekkel.

Az érezhetően erős nyomás alá helyezett WHO szakértői testülete végül maga is támogatta, sőt szorgalmazta a még teljes mértékben ki nem próbált szerek alkalmazását – mind az Ebola kezelésében, mind megelőzésében. Persze ők is tudják, hogy a szükséges kezelések körének meghatározása és igazságos mértékű elterjesztésük további tárgyalásokat igényel.

Nos, a fenti szereket valóban kipróbálták a mostani járvány némely, az eljárásba beleegyező betegén, s az eredmények legalább annyira ellentmondásosak, mint biztatóak. Először két Nyugat-Afrikában megfertőződött amerikai állampolgár kapott kezelést a Mapp Biopharmaceutical gyógyszergyár által kifejlesztett kísérleti szerrel augusztus 21-én, és mindketten gyógyultan távoztak. Ennek nyomán három libériai egészségügyi dolgozó is hasonló kezelésben részesült augusztus folyamán. Ugyanakkor az is igaz, hogy a három, a ZMappal kezelt libériai orvos közül az egyik (dr. Abraham Borbor) a kezelés dacára augusztus 24-én belehalt az Ebola okozta megbetegedésbe, s egy 75 éves spanyol katolikus papon, bizonyos Miguel Pajaresen szintén nem segített a különleges kezelés. Az elmúlt hét végén a további két libériai egészségügyi dolgozó (egy orvos és egy asszisztens) gyógyultan távozott egy kezelési központból, annak köszönhetően, hogy ők már a betegség korai fázisában kaptak ugyanebből a készítményből.

A ZMappot a Mapp gyógyszergyár különböző részlegei, a kanadai Defyrus cég, a projektet részben finanszírozó Egyesült Államok kormánya és a szintén beszálló kanadai közegészségügy (PHAC) együttműködése nyomán fejlesztették ki. De kanadai a másik érintett gyógyszercég is: a vancouveri Tekmira fejlesztette ki
a másik emlegetett ellenszert, a TKM-Ebolát. Először idén januárban tesztelték klinikai körülmények között abból a szempontból, hogy jelent-e veszélyt egészséges emberekre. Noha az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerbiztonsági Felügyelete (FDA) júliusban eljárást kezdeményezett a szer használatával kapcsolatban, és felfüggesztette a további teszteket – mivel néhányan influenza-szerű tünetekkel reagáltak a kezelésre – augusztusban („szükség törvényt bont” alapon) mégis megadták az engedélyt a TKM-Ebola felhasználására, igaz, csak a felügyelet által meghatározott úgynevezett kiterjesztett hozzáférés alapján, ugyanis átmenetileg továbbra is fenntartották a klinikai tesztek felfüggesztését. Hasonlóképpen engedélyezték a ZMapp használatát, s ígéretes kísérleteket folytatnak egy további, immár harmadik szerrel (ez a Japánban eddig influenza ellen alkalmazott Favipiravir), ebbe a sorba illeszkednek a bevezetőben említett klinikai vakcinatesztek is.

 

Hiedelmek, legendák

A kutatásban elért friss eredmények is azt sejtetik, hogy az Ebola-vakcinához és ellenszerhez hasonló, létfontosságú anyagok kifejlesztését eddig sem az orvostudomány fejletlensége vagy a biomérnöki innovációk hiánya gátolta.
A nagy gyógyszergyártóknak egyszerűen nem érte meg olyan szereket gyártani, melyeket legfeljebb kisszámú és amúgy is fizetésképtelen betegpopuláció gyógyítására használnának fel. Valószínűleg a most hirtelen előkerült szereket sem az alig kontrollálható járvány eszkalációja nyomán fejlesztették ki. Sokkal valószínűbbnek tűnik, hogy a már évek óta folyó kutatásokat a bioterrorizmustól való félelem indukálta – az efféle beruházásokban rendre fontos szerepet játszott a kutatóműhelyeknek, gyógyszergyáraknak juttatott állami (főleg amerikai, kormányzati) pénz. Az eset azonban mintaértékű. Könnyen lehet, hogy éppen az ilyen vegyes üzleti megoldások, a privát tőke és az állami beruházások kombinációja révén lehet a ritkán előforduló, de veszélyes betegségek ellenszereit felkutatni úgy, hogy ez a profitorientált cégeknek is megérje.

Más kérdés, hogy a vakcinák váratlan előbukkanása megerősíti a konteómániások azon vélekedését, hogy az Ebola voltaképpen egy katonai biofegyverprogram szerencsétlen, elszabadult mellékterméke – rosszabb esetben éppen egy több évtizedes tesztsorozat fináléjának lehetünk tanúi. (Ezt a paranoid összeesküvés-elméleti verziót már két évtizede celluloidra rögzítették Hollywoodban: az Outbreak című filmet nálunk Vírusként vetítették.) Amúgy a betegség eredetére vonatkozóan még ez a leginkább high-tech típusú babona, ugyanis a járvány leküzdésén munkálkodó szakembereknek még egy hatékony vakcinával a kezükben is meg kell küzdeniük az olyan hiedelmekkel, melyek szerint a betegséget rontás, gonosz varázslók, boszorkányok vagy éppen maguk a „nyugati” orvosok okozzák. A végső stádium persze a hazug helyi kormányzat által propagált betegség tagadása: egy zavargás során ennek jegyében „szabadítottak ki” fosztogató libériai tüntetők számos, Ebolával fertőzött beteget egy elkülönítő központból. Többek között éppen az ilyen esetek miatt eddig ebből az országból került ki a legtöbb áldozat.

Egérből dohányba

Már a tavaly novemberben, makákókon végzett kísérletek nyomán publikált eredmények is azt sugalmazták a kutatóknak, hogy érdemes úgynevezett mono­klónozott antitestekkel foglalkozni. Ha az indukált fertőzést követő 24 órán belül alkalmazták a kezelést, a megbetegített majmok túlélték az Ebolát. Később az is kiderült, hogy ha 48 órán belül adják be az antitesteket, akkor is 50 százalékos a túlélés (bár 4 kísérleti majomból kettő túlélése statisztikai szempontból nem túl releváns). Mindenesetre az antitestek előállítása a legmodernebb biomérnöki, biotechnológiai trükkök és transzgenikai módszerek segítségével történik – a gyártó ZMapp mellett jellemző módon az egyik legnagyobb dohányipari konszern, a Reynolds közreműködésével. A farming, azaz termesztés, kertészkedés és a gyógyszerészeti, azaz pharmaceutical szavakból keletkeztetett beszédes mozaikszóval pharmingnak nevezett eljárás során először egerekbe fecskendeznek Ebola-antigéneket, azaz a vírus olyan részeit (például speciális fehérjéit), melyek immunválaszt hívnak ki. Ezután kiveszik a lépüket, s ebből eltávolítják a B-limfociták által termelt legjobb antitesteket, és ezek segítségével hibrid sejteket, úgynevezett hibridómákat állítanak elő. Ehhez el kell különíteni és ki kell vonni azt a gént, amely az antitesteket kódolja, és ennek bizonyos részeit ki kell cserélni olyan szakaszokra, melyek emberi fehérjéket kódolnak – ezt az eljárást nevezik humanizációnak. A ZMapp egy úgynevezett vírusvektorok használatán alapuló, gyors antitesttermelő platformot használ a humanizált, monoklónozott antitestek gyártására. Élő laborokként dohánynövények szolgálnak, melyeket géntranszfer céljaira alkalmazott, a növényen tumort okozó Agrobacterium-kultúrák segítségével fertőznek meg a vírussal, majd ezekből szüretelik le a monoklónozott antitesteket.

A Tekmira ezzel szemben más úton próbál küzdeni a vírus ellen: olyan kicsiny interferáló RNS-félék kombinációját állítja elő, melyek az összesen hétféle fehérjét tartalmazó Ebola-vírus három kulcsfontosságú proteinjére hatnak, lecsendesítve azok szintézisét.

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

Realista karikatúrák

Tizenkilenc kortárs szerző írta meg, mit jelentett az elmúlt egy-két évtizedben Magyarországon felnőni. Változatos a névsor: van pályakezdő és többkötetes író, eddig elsősorban költőként vagy gyerek- és ifjúsági könyvek szerzőjeként ismert alkotó is.