hírek
nAki begombolkozik, aranyat lel Egy bangkoki egyetem ékszersorsolással kívánja megállítani az erkölcsök hanyatlását. Bár Thaiföldön az előírás szerint a diáklányok fehér blúzt és fekete szoknyát vagy nadrágot tartoznak viselni, sokan csak a szabályozás betűjét, nem pedig a szellemét veszik figyelembe: áttetsző, kivágott blúzt és rövid, felsliccelt szoknyát hordanak. Az ilyen öltözködés az egyetem vezetősége szerint nem odaillő, magára vonhatja a férfi hallgatók figyelmét, valamint veszélybe sodorhatja a női hallgatókat. Az intézmény helyettes igazgatónője a helyzetet orvoslandó bejelentette, hogy minden hónapban kiválasztják a "jól öltözött", vagyis a konzervatív, visszafogott öltözetet viselő lányokat, akik azután a tanév végén részt vehetnek a darabonként 4800-6500 bahtot (104-140 eurót) érő fülbevaló- és nyakláncprémiumok kisorsolásán.
nLLL Lifelong learning és tudásalapú társadalom: végre szakmai konferencia világította meg ezeket a misztikusan alliteráló, ámde az elmúlt években szinte közhelyszámba menő kifejezéseket. Az Országos Közoktatási Intézet (OKI) Nyitott Iskola - Tanuló Társadalom fedőnevű rendezvényén Halász Gábor főigazgató arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az oktatásról folyó diskurzus ma már inkább a tanulási tevékenységre, mint a tanítás módszereire fokuszál, az iskolai menedzsment megreformálása szempontjából az is alapvetően fontos lenne, hogy a tanári hivatás visszanyerje tekintélyét. Ez ügyben viszont a tanárokat kell "helyzetbe hozni", vagyis inspirálni őket kompetenciájuk szélesítésére, feladataik újragondolására. Ezt szorgalmazza egy európai nagyvállalatok képviselői által jegyzett munkaadói állásfoglalás is.
nHurrá, felvételizünk! A tanév kezdetével egy időben kitört a továbbtanulási láz: az áttekinthetőség és az egyéni döntéshozatalra való buzdítás volt a célja a Felvételi Információs Szolgálat (FISZ) szeptember végén megrendezett Központi Felvételi Nyílt Napjának, melyet a nagy tolongásra való tekintettel egy héttel később megismételtek az ELTE jogi karának épületében. Az előadásokból kiderült, hogy a csökkenő tanulólétszám ellenére a legfrekventáltabb gazdasági, jogi, műszaki szakcsoportoknál mind nagyobb túljelentkezés várható. Csikesz Tamás, a FISZ elnöke minden 2005-ben vagy utána érettségizőnek melegen ajánlotta, hogy legalább a felvételi tárgyból az emelt szintű érettségit válassza, hiszen így kevés energiaráfordítással értékes pluszpontokhoz juthat az ember.
nSztRiptízösztöndíj Sajátos ösztöndíjféleség elnyerésére nyílik lehetőségük a windsori diákoknak. Egy kanadai sztriptízklub tulajdonosa az egyetemi lapban hirdetést tett közzé, miszerint finanszírozza a nála táncoló hallgatók tandíját, de csak akkor, ha a vetkőzés nem megy az iskolai teljesítmény rovására. A 450 ezer forintnak megfelelő "támogatást" így tehát csak olyan egyetemisták nyerhetik el, akiknek eredményei nem maradnak el az átlagtól. A sztriptízklub marketingmenedzsere e szokatlan lépést azzal magyarázza, hogy cégük támogatni szeretné a tehetséges fiúkat és lányokat, lehetőséget adni nekik és bátorítani őket, hogy fenntartások nélkül vállaljanak náluk munkát. A fiatalok azonban, úgy tűnik, más jellegű lehetőségekre vágynak: egyelőre nem szállták meg leckekönyvüket lobogtatva a bár előtti placcot.
nMenedzserek ideje Az új felsőoktatási törvény alapját képező, nyáron közzétett vitaanyag szerint az egyetemeken professzionális gazdasági vezetésre volna szükség, olyan igazgatótanácsra, amely kompetens a stratégiai, fejlesztési döntésekben. A jelenlegi legfőbb döntéshozó szerv, az egyetemi tanács illetékessége ezután a napi oktatási, szakmai ügyekre korlátozódna. Az elképzelés szerint a 7-11 fős egyetemi igazgatótanács tagjainak egyik felét az egyetem vezetői adnák, másik felét pedig gazdasági szakemberek és az állam képviselői alkotnák. A tanács nagyon komoly jogosítványokat kapna, így például kinevezhetné az egyetem rektorát is. Az oktatási miniszer szerint már 2005 januárjától életbe léphet az új rendszer. A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete szerint a tervezet tartalma sérti az egyetemi autonómiát.