Fontos ilyenkor átgondolnunk a tapasztaltakat, hiszen a jövő évi szezonra úgy érdemes felkészülni, hogy csökkenteni tudjuk a tüneteinket.
Sokféle módszerrel próbálkoznak az allergiások egyesek az antihisztamin gyógyszerekre esküsznek, mások enyhébb gyógyászati készítményekkel, szemcseppekkel és orrspray-kkel enyhítik a tüneteiket. Aki elég tájékozott, az tudja, hogy már jóval a szezon előtt meg kell kezdeni a gyógyszerek szedését, vagy felkészíteni az immunrendszerüket a fokozott igénybevételre.
Vannak, akik alternatív gyógymódokkal próbálkoznak, kecsketejet isznak, van, aki a homeopátiához fordul, mások propoliszt és méhpempőt szednek, devan, aki az étrend megreformálására és pl. a ketogén diétára esküszik.
Az allergia egész évben gondot okozhat
A szénanáthának alapvetően két típusát különböztethetjük meg, attól függően, hogy a tünetek egész évben, vagy csak bizonyos időszkokban jelentkeznek. Az egész évben tüneteket produkáló allergia oka a por, a poratkák, a penész és egyéb mikroorganizusok, vagy valamilyen háziállat szőre is lehet. A szezonális szénanáthát viszont a fák és virágok pollenjei, illetve gyomnövények okozzák.
Körülbelül áprilistól jelentkeznek az első tünetek a fák virágzásával, de akár már márciusban is érezhetjük a tipikus jeleket, ha az égerre vagy mogyorófára vagyunk érzékenyek. A pollenszezon csúcsa június-júliusban van, amikor a pázsitfüvek allergénjeit viszi a szél, és a parlagfűnek köszönhetően a kellemetlenségek elhúzódhatnak akár szeptemberig is.
Az allergia amellett, hogy roppant kellemetlen tud lenni, súlyosabb esetekben az életminőséget is rendkívül ronthatja, és akár asztma is kialakulhat belőle. A folyamatos tüsszögés és orrfújás csökkentheti a teljesítőképességet és jelentősen visszavetheti a napi produktivitásunkat. A folyamatos köhögés, orrfolyás, szemviszketés, tüsszögés megnehezítheti a pihenést, így kialvatlansághoz és fáradékonysághoz vezethet.
|
Mit tanultunk meg az idei szezonból?
Érdemes minden, az allergia ellen tett kísérletünket, módszerünket lejegyezni, és összevetni a korábbi évek tapasztalataival. Bizonyos módszerek beválnak egyes embereknél, más módszerek meg másoknál, ezért fontos, hogy ne adjuk fel, és a jó gyakorlatokat alkalmazzuk. Ami pedig beválik, tartsuk meg!
Nézzünk néhány praktikát, amik másoknál beváltak!
- Allergiaszezonban fokozott higiénia szükséges, ami nemcsak a hajunk, arcunk napi többszöri lemosását, öblítését jelenti, de a ruháinkat, cipőnket, az ágyneműket és szőnyegeket is szabadítsuk meg a pollenektől. Sőt, a kárpitokat érdemes ebben az időszakban összeszedni a lakásban, kevesebb legyen a “porfogó”.
- Az allergiások közül sokan pozitív eredményt érnek el az étrend megváltoztatásával. Itt nem csak a keresztallergiákra kell gondolni, de azokra is figyeljünk oda. Az immunrendszer erősebb, ha pl.több D-vitamint szedünk vagy viszünk be a táplálékkal, és akkor is, ha a szénhidrát mennyiségét lecsökkentjük. Itt a felesleges cukorra, és silány minőségű pékárukra kell gondolni. A paleo és ketogén étrendet kipróbálók eredményei ebben az időszakban sokkal jobbak, mert nem fogyasztanak finomított és készételeket, kerülik a cukrot és a gyorsan emészthető szénhidrátokat. Szervezetüket hússal, zsiradékkal, belsőségekkel és magvakkal erősítik.
- A covid miatt az allergiások méginkább ki voltak téve a félelemnek, hiszen a légúti tünetek néha nem egyértelműek. Az erős immunrendszer azonban minden betegségre megelőzés, ezért arra kell koncentrálni. A légúti tünetek enyhítésére és a jobb közérzet elérésére alkalmazhatunk illóolajakat, melyeket vagy diffúzorba vagy akár a fürdőkádba tegyünk. A borsmenta, eukaliptusz, rozmaring, menta a légteret is fertőtleníti és a légzőszervünkre is hat.
- Az életmód szorosan összefügg az immunrendszer állapotával. A helyes étrend mellett oda kell figyelni a mozgásra, és a káros anyagok, mint pl.a dohányfüst elkerülésére is.
- A járvány miatti maszkviselés talán nem mindenkinek kényelmes, de határozottan csökkenti a pollenek belélegzését is, így a panaszok enyhítésében jól jöhet. Ne feledkezzünk meg ezek kimosásáról sem!
- A napfény és a friss levegő mindig hasznos. Még van időnk az őszi napsütésben pótolni a sütkérezést, amit esetleg az allergia miatt nem tudtunk kivitelezni.
Az allergia okai nem tisztázottak, bármilyen életkorban kijöhet. Figyeljünk magunkra, és, ha rendszeresen kellemetlen tüneteket tapasztalunk, ne essünk pánikba, forduljunk szakemberhez!