Lassan lecseng az allergiaszezon, de mit is tanultunk belőle?

  • Fizetett tartalom
  • 2020. október 1.

Tudomány

A szénanáthának is nevezett felsőlégúti tünetekkel járó allergiát a különböző növényi pollenek okozzák, melyek közül a legerőteljesebb tüneteket a parlagfű okozza. Szerencsére lecsengeni látszik az allergiaszezon és ki így, ki úgy, de átvészelte.

Fontos ilyenkor átgondolnunk a tapasztaltakat, hiszen a jövő évi szezonra úgy érdemes felkészülni, hogy csökkenteni tudjuk a tüneteinket.

Sokféle módszerrel próbálkoznak az allergiások egyesek az antihisztamin gyógyszerekre esküsznek, mások enyhébb gyógyászati készítményekkel, szemcseppekkel és orrspray-kkel enyhítik a tüneteiket. Aki elég tájékozott, az tudja, hogy már jóval a szezon előtt meg kell kezdeni a gyógyszerek szedését, vagy felkészíteni az immunrendszerüket a fokozott igénybevételre.

Vannak, akik alternatív gyógymódokkal próbálkoznak, kecsketejet isznak, van, aki a homeopátiához fordul, mások propoliszt és méhpempőt szednek, devan, aki az étrend megreformálására és pl. a ketogén diétára esküszik.

Az allergia egész évben gondot okozhat

A szénanáthának alapvetően két típusát különböztethetjük meg, attól függően, hogy a tünetek egész évben, vagy csak bizonyos időszkokban jelentkeznek. Az egész évben tüneteket produkáló allergia oka a por, a poratkák, a penész és egyéb mikroorganizusok, vagy valamilyen háziállat szőre is lehet. A szezonális szénanáthát viszont a fák és virágok pollenjei, illetve gyomnövények okozzák.

Körülbelül áprilistól jelentkeznek az első tünetek a fák virágzásával, de akár már márciusban is érezhetjük a tipikus jeleket, ha az égerre vagy mogyorófára vagyunk érzékenyek. A pollenszezon csúcsa június-júliusban van, amikor a pázsitfüvek allergénjeit viszi a szél, és a parlagfűnek köszönhetően a kellemetlenségek elhúzódhatnak akár szeptemberig is.

Az allergia amellett, hogy roppant kellemetlen tud lenni, súlyosabb esetekben az életminőséget is rendkívül ronthatja, és akár asztma is kialakulhat belőle. A folyamatos tüsszögés és orrfújás csökkentheti a teljesítőképességet és jelentősen visszavetheti a napi produktivitásunkat. A folyamatos köhögés, orrfolyás, szemviszketés, tüsszögés megnehezítheti a pihenést, így kialvatlansághoz és fáradékonysághoz vezethet.

false

Mit tanultunk meg az idei szezonból?

Érdemes minden, az allergia ellen tett kísérletünket, módszerünket lejegyezni, és összevetni a korábbi évek tapasztalataival. Bizonyos módszerek beválnak egyes embereknél, más módszerek meg másoknál, ezért fontos, hogy ne adjuk fel, és a jó gyakorlatokat alkalmazzuk. Ami pedig beválik, tartsuk meg!

Nézzünk néhány praktikát, amik másoknál beváltak!

  • Allergiaszezonban fokozott higiénia szükséges, ami nemcsak a hajunk, arcunk napi többszöri lemosását, öblítését jelenti, de a ruháinkat, cipőnket, az ágyneműket és szőnyegeket is szabadítsuk meg a pollenektől. Sőt, a kárpitokat érdemes ebben az időszakban összeszedni a lakásban, kevesebb legyen a “porfogó”.
  • Az allergiások közül sokan pozitív eredményt érnek el az étrend megváltoztatásával. Itt nem csak a keresztallergiákra kell gondolni, de azokra is figyeljünk oda. Az immunrendszer erősebb, ha pl.több D-vitamint szedünk vagy viszünk be a táplálékkal, és akkor is, ha a szénhidrát mennyiségét lecsökkentjük. Itt a felesleges cukorra, és silány minőségű pékárukra kell gondolni. A paleo és ketogén étrendet kipróbálók eredményei ebben az időszakban sokkal jobbak, mert nem fogyasztanak finomított és készételeket, kerülik a cukrot és a gyorsan emészthető szénhidrátokat. Szervezetüket hússal, zsiradékkal, belsőségekkel és magvakkal erősítik.
  • A covid miatt az allergiások méginkább ki voltak téve a félelemnek, hiszen a légúti tünetek néha nem egyértelműek. Az erős immunrendszer azonban minden betegségre megelőzés, ezért arra kell koncentrálni. A légúti tünetek enyhítésére és a jobb közérzet elérésére alkalmazhatunk illóolajakat, melyeket vagy diffúzorba vagy akár a fürdőkádba tegyünk. A borsmenta, eukaliptusz, rozmaring, menta a légteret is fertőtleníti és a légzőszervünkre is hat.
  • Az életmód szorosan összefügg az immunrendszer állapotával. A helyes étrend mellett oda kell figyelni a mozgásra, és a káros anyagok, mint pl.a dohányfüst elkerülésére is.
  • A járvány miatti maszkviselés talán nem mindenkinek kényelmes, de határozottan csökkenti a pollenek belélegzését is, így a panaszok enyhítésében jól jöhet. Ne feledkezzünk meg ezek kimosásáról sem!
  • A napfény és a friss levegő mindig hasznos. Még van időnk az őszi napsütésben pótolni a sütkérezést, amit esetleg az allergia miatt nem tudtunk kivitelezni.

Az allergia okai nem tisztázottak, bármilyen életkorban kijöhet. Figyeljünk magunkra, és, ha rendszeresen kellemetlen tüneteket tapasztalunk, ne essünk pánikba, forduljunk szakemberhez!

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.