Helsinki találkozó, 1975

Tollal és fegyverrel

Külpol

Ötven évvel ezelőtt írták alá 35 európai és észak-amerikai ország vezetői az Európai Biztonsági és Együttműködési Értekezlet (EBEÉ) keretében a helsinki záróokmányt, amely politikai normákat fektetett le az emberi és kisebbségi jogok terén, s fegyverzetkorlátozási megállapodásokat eredményezett.

A helsinki folyamat előzménye fura módon éppen a hidegháború egyik legkritikusabb eseménye volt: a Szovjetunió politikai értelemben konfrontatív szituációba került a Varsói Szerződés (pontosabban a Vörös Hadsereg és a részben vonakodó, részben lelkes szovjet szatellitállamok haderejének) 1968-as csehszlovákiai invázióját követően. Ha ennyi nem lett volna elég, meggyengült a befolyása a fontosabb nyugati kommunista pártokban, miközben ideológiai és hatalmi nézeteltérései Kínával legkésőbb 1969-re polarizálták a globális kommunista mozgalmat, illetve a „forradalmi”, „népi”, „felszabadító” stb. szervezeteket, hogy ti. ezek Moszkvát vagy Pekinget tekintik-e vezérlő csillaguknak. A Szovjetunió Kommunista Pártjának (SZKP) főtitkára, Leonyid Brezsnyev körül tömörülő vezetés ezeket a problémákat nem tudta pusztán a konfliktusok újfajta keretezésével, szolid kétoldalú külpolitikai aktusokkal megoldani. A Szovjetunió csakis egy újabb diplomáciai front megnyitásával javíthatta nemzetközi pozícióját, ezért 1969 áprilisában (ugyanúgy, mint 1954-ben) javasolta egy európai biztonsági konferencia megszervezését.

A kezdeményezés sikeréhez hozzájárult, hogy az akkoriban Urho Kekkonen államfő által vezetett Finnország maga is úgy vélte, egy átfogó biztonsági találkozó segíthetne Európának kilábalni Csehszlovákia megszállásának sokkjából. Ehhez pedig igazi tárgyalófórum lenne, nem csupán a szovjetek által uralni kívánt propagandaszíntér. Finnország ezért a szovjet kezdeményezéstől eltérően azt javasolta, hogy a két Németország elismerése ne legyen feltétele a találkozó megtartásának, továbbá felajánlotta a konferencia megrendezését. A finn kezdeményezés elsőre meglehetősen hűvös fogadtatásban részesült Nyugaton. A NATO általánosságban úgy vélte, hogy a konferencia nem járhat sikerrel, amíg a német kérdést nem rendezik. Mind­ennek dacára 1969 augusztusának végére a meghívott országok közül 20 már igennel válaszolt. Az egyetlen végleges elutasító válasz Kína akkori szövetségesétől és európai szócsövétől, az Enver Hodzsa vezette Albániától érkezett.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.