Bodolai szerint így örül a Fidesz: megint hazudtak, de van, aki ezt várja
bodolai_laszlo_atv.jpg

Bodolai szerint így örül a Fidesz: megint hazudtak, de van, aki ezt várja

  • narancs.hu
  • 2020. július 29.

Villámnarancs

És nemcsak az itthoni rajongótábor.

Kedden közel másfél órán át válaszolt Szalay Dánielnek, a Media1 főszerkesztőjének kérdéseire Bodolai László, az Index.hu Zrt. igazgatóságának elnöke a Spirit FM-en. Az interjúban Bodolai elmondta, hogy szerinte a kormánypártoknak nem volt közük az Index szétrobbantásához, sőt teljesen elképzelhetetlennek tartja, hogy Fidesz állna az ügy mögött.

„Úgy esett szét, hogy nem kellett belenyúlniuk, röhögnek a markukba”

– állapította meg Bodolai, de ennek igencsak ellenmond, hogy a Fidesz mégis szükségét érezte, hogy levélben magyarázza el az Európai Néppártnak, hogy mi az ábra. Nos, szerintük is az Index szerkesztősége egy „belső céges ügy” miatt esett szét, politikai befolyásolásról egyáltalán nincs szó. Az pedig tényleg teljes félreértés, hogy a kormánynak köze lenne az eseményekhez, ezt csak a magyar ellenzék feltételezheti merő rosszindulatból. A Fidesznek Dull Szabolcs főszerkesztő menesztésről is megvolt a véleménye: szerintük Dullt azért rúgták ki, mert üzleti titkokat szivárogtatott ki. A levél végén a Fidesz megállapítja, hogy sem a párt, sem a kormány nem foglalkozik a magáncégek működésével, azok üzleti döntései kizárólag rájuk tartoznak.

Mondhatnánk erre, hogy az nem létezik, hogy Bodolai és a Fidesz ennyire ostobának tartsa a rádióhallgatókat, illetve néppárti képviselőket, és hát a rádióhallgatók és a néppártiak sem lehetnek annyira hülyék, hogy ezt bevegyék. Kár, hogy a levélben azonban nemcsak erről van szó.

Valójában kispályás kutyakomédia ez, amelynek az a lényege, hogy az Orbán-rajongó, illetve az egyszerűen csak érdekvezérelt cinikus néppárti képviselőknek legyen mit lobogtatniuk, ha a többiek, vagyis az elveikhez ragaszkodók számon kérnék Orbánon az sajtószabadságot, a demokráciát stb.

Így nyírták ki az Indexet: a teljes történet minden kínos és szomorú részlétével együtt elolvasható a Magyar Narancs holnap (csütörtökön) megjelenő nyomtatott kiadásában.

Schmidt Mária magánakciója indíthatta el az Index szétesésével záruló folyamatot

A végjátékhoz azonban szükség volt a főszereplők közötti torzsalkodásokra is. Így nyírták ki az Indexet: a teljes történet minden kínos és szomorú részlétével együtt elolvasható a Magyar Narancs holnap (csütörtökön) megjelenő nyomtatott kiadásában. Az alábbiakban néhány részletet közlünk a cikkből, melyek rávilágítanak a függetlenségre törekvő magyar sajtó - az elmúlt 10 esztendőben egyre sokasodó - nehézségeire, az Európában példa nélküli korlátozására.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.