Visszhang: film

A galaxis őrzői: 3. rész

  • SzSz
  • 2023. május 10.

Visszhang

A galaxis őrzőin eddig kétszer múlt az univerzum sorsa.

A trilógiájukat lezáró búcsúkaland egyik legnagyobb előnye pedig épp az, hogy most kisebb a tét, bár csak látszólag: az egyik csapattag élete.

James Gunn teremtményei a képregényistállón belül mindig is underdognak számítottak: Vasemberrel, Thorral vagy Amerika Kapitánnyal ellentétben nem állt mögöttük hosszú évtizedes képregényes előzmény, vagy rajongói keménymag. Népszerűségüket kizárólag Gunn popkulturális utalásokkal tömött, könnyed hangvételű mozijainak köszönhették. A mostani rész egyfajta korszakhatárt jelez a stúdión belül: legyen szó a Marvelről vagy a Star Warsról, a futószalagon gyártott filmek után a közönség mintha kezdené unni a banánt, ezért a Disney immár a moziban és a tévében is az „univerzális” sztorik helyett a „helyi” hősökre koncentráló projekteket helyezte előtérbe, amelyek a saját lábukon is megállnak. Gunn – aki ironikus módon immár a rivális képregénystúdió, a DC fejese – pedig továbbra is remekel a szerethető különcök ábrázolásában: amikor a fegyverőrült mosómedve, Mordály halálosan megsebesül, társai összefognak és megkeresik szülőhazáját, amelyet az Evolúció Mestere nevű őrült tudós irányít.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.