Visszhang: tévésorozat

Az angoltanár

  • SzSz
  • 2025. március 26.

Visszhang

Brian Jordan Alvarez szériája, mintha a kormánypropaganda rémálmából ugrott volna elő.

Főszereplője, Evan meleg angoltanár egy texasi külvárosi iskolában. Nemcsak a tan­órákon igyekszik átadni a liberális értékeket, de még délutáni könyvklubot is vezet a diákoknak. Az első részben azért panaszolják be, mert a szintén ott oktató exbarátjával a diákok előtt csókolták meg egymást. Ha ez nem lenne elég, később egy drag queent is hív az iskolába, hogy segítsen felkészülni az osztálynak a fordított napra, amikor a focisták pomponlányokká alakulnak. Máskor pedig a frissen alakuló lövészegyletet igyekszik ellehetetleníteni, mert ellenzi a fegyverhasználatot.

Talán ennyiből is látszik, hogy Az angoltanár a csapágyasra járatott liberális klisékkel igyekszik játszani – amellett, hogy a tanárlét örömeit és kétségeit is megénekli. Hangvétele valahol az Abbott Általános Iskola-szerű szitkomok és az egy fokkal komolyabb dramedyk közé esik; csak óvatosan űz gúnyt az emberi viselkedésből, és nagyon figyel arra, hogy mindkét oldalt megcsipkedje. Az óvatoskodás ellenére viszont kellően szórakoztató, még ha szűken méri is a poénokat. Világképében a vaskalapos igazgató is elég laza ahhoz, hogy elmenjen a melegbárban megrendezett szülinapra, és még a nagy hatalmú konzervatív anyukák is belátásra képesek. Egyértelmű iránya azonban egyelőre nem igazán érezhető a sorozatnak – talán a második évadban, amelyet máris berendeltek.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.