Visszhang: könyv

Babarczy Eszter: Néhány szabály a boldogsághoz

Visszhang

A kötet első szakasza, A változás kora egy ötvenes éveiben járó elvált nő kétségbeesett út-, illetve célkeresését mutatja meg.

Az összefüggő történetté szerveződő novellák egyetlen, következetesen meg nem nevezett figura lelki folyamatait követik, akinek egyszerre kell szembenéznie az öregedéssel és a társadalmi státuszának leépülésével. A nő az egyre mélyülő magányában arra is rádöbben, hogy az őt mindig motiváló internetes jógaoktató is feltehetően önkezűleg vetett véget az életének.

A lelki szakadékba taszító tehetetlenség szövegei jó ütemben vezetnek a Mi ketten (rasszista történet) című szakaszig, amelyben súlyos egzisztenciális kérdések jelennek meg, két nagyon különböző hang váltakozó, az igazság teljes megismerésének lehetetlenségét rögzítő elbeszélésén keresztül. Emma támogatni igyekszik fogadott keresztlányát, a szegény családból származó Dalmát, a környezetének és a rögzült mintáknak kiszolgáltatott cigány lány azonban Emma végtelen jó szándéka ellenére sem tud kiszakadni a nyomorból. Pregnáns ellenpontozása ez a kötet első felében vázolt, innen nézve álproblémákkal teli élettörténetnek, miközben a két szakasz felkínálja az összeolvasás lehetőségét óvatosan elhintett utalásokkal (jóga, fordítói munka), sőt az is felmerülhet bennünk, hogy a meg nem nevezett nő Emmával azonos.

Erős, átgondolt kötet. Már csak emiatt sem szerencsés az önsegítő könyvek hangulatát idéző címválasztás.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk