Visszhang: könyv

Ben Miller: Hogyan lettem mesehős?

Visszhang

Hilcot határá­ban egyik napról a másikra kinő a földből egy hatalmas szupermarket.

Ez a Grimm, ahol a felnőtteket elképesztő akciókkal babonázzák, a gyerekeket pedig menetrend szerint működő, titkos portálok repítik a mesék világába. Lana és bátyja, Harrison is így csöppen Csipkerózsika világába – vagy legalábbis valami nagyon hasonlóba. A megidézett történet ugyanis bátran elrugaszkodik az eredetitől, sőt, megannyi más ismert mese elemeit is magába sűríti. A királyfi óvatos kézcsókkal ébreszti az elátkozott hercegnőt, mivel belátja, hogy nem helyes őt a beleegyezése nélkül csókolgatni, majd az uralkodói előjogokat hátrahagyva vidékre költöznek, gyerekeiket pedig Jancsinak és Juliskának nevezik el.

A sorozatokból és filmekből is ismert komikus, Ben Miller nem először írt könyvet a gyerekeinek. Fiai után végre lánya, Lana is megkapta a maga rendkívül szórakoztató, időnként kifejezetten okos történetét. Kreativitásával és humorával arra tanít a kötet, hogy még a sokat ismételt mesék sem megkérdőjelezhetetlenek, érdemes továbbgondolni azokat, hogy általuk a saját történeteink is könnyebben elmesélhetőkké váljanak. De csitt, ezt ne mondjuk hangosan, hiszen már a boszorkány szolgálatában álló gonosz törpe is tudja: „Ha azt akarjuk, hogy egy gyerek biztosan elolvasson valamit, legjobb, ha azt mondjuk neki, hogy tilos!” A Grimmben ráadásul nem is fóliáznak.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.