Visszhang: lemez

Bujdosó János: Sorry, but yes

  • - minek -
  • 2023. december 19.

Visszhang

Húsz év után jelentkezett újra szólólemezzel Bujdosó János gitáros, de ez az album is a filmzenéit gondolja, építi tovább.

A szerzemények rafinériája, gazdagsága, a belőlük áradó energia és a zenészek összjátékából táplálkozó remek hangulat az első pillanattól magával ragad. A recept már a nyitótételnél (Partizán) kézzelfogható: szofisztikáltabb hangszerelésben gondolja tovább a szörfrock főcímdalát annak a Péntek esti Partizán című műsornak, amelynek Bujdosó és zenekara állandó szerző-házigazdája. Habár a lemezen nagyjából mindent Bujdosó játszott fel (néha a szaxofont is ő fújja), az általa elképzelt, pazarlóan gazdag hangkép reprodukálásához egy remek zenészekből álló zenekar is szegődött mellé. Akad itt dobos (Koncsecskó Péter), billentyűs (Kálmán András) és fúvósszekció (Weisz Gábor – szaxofon, Bujdosó Áron – trombita, Szögi István – harsona), az eredmény pedig olyan, hogy minden taktusban, minden szólamban ott munkál a kisördög, a hangzás vérforraló, de az ötleteknek is van terük és idejük kibontakozni. A Happy New Ear már-már kubai ritmusképleteire a virtuóz gitárjáték elbeszélő módban válaszol, ehhez társul a fúvósok afrosoul ízű játéka és Weisz Gábor parádés szólója, majd folytatja a sort az ellenállhatatlan Troll Bossa fúziós megőrülése. Kiemelhetnénk akárhány számot – az Objects for Therapy például egészen elbűvölő boogaloo-jazz –, a kicsattanó jókedv és a zenélés öröme átsüt minden kottafejen.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.