Visszhang: lemez

Chat Pile: Cool World

Visszhang

Olvasóink talán emlékeznek rá, hogy a rockzene temetése valamikor az 1990-es évek végén indult meg.

A vita egyik alapja, hogy az egyre „elvontabb” és önmarcangolóbb grunge, az alt metal és az ezekre érkező ugrálós nu metal már nem „az igazi”, túl hiphopos, túl kommersz, túl egyszerű. Senki nem gondolta volna akkor, hogy valójában a keményzene utolsó virágzását látják a maga Kornjaival és Rollins Bandjeivel, a túl trendinek elkönyvelt nagyok pedig mai szemmel nézve elérhetetlen magasságokban voltak financiálisan és kreatív energia terén is.

Mindez úgy jön a Chat Pile-hoz, hogy az amerikai zenekar úgy mert hozzányúlni ehhez az örökséghez, hogy azt magyarázni sem kell. A 2022-es bemutatkozó lemezüknél (God’s Country) már lehetett érezni, hogy valami nagy dolog készül, az idén ősszel megjelent folytatás pedig a várakozásoknak megfelelő: a hárommal és a kettővel ezelőtti évtized legjobb dolgai összevonva. Itt simán megfér egymás mellett a korai Korntól hallott csattogós basszus, a szinte new wave-es dallamvezetés, a noise rock és a hardcore-os kitörés. A hardcore hatásokat erősíti a produkció lelkének számító Raygun Busch énekes, aki nemcsak ezerféle hangon tud vonyítani és szenvedni, de ezeken a hangokon sokféleképpen tud mesélni a világ hanyatlásáról, remekül passzolva az apokaliptikus hangulatú zenére. Egyszerűen nem lehet nem imádni azt a zsigeri agressziót, amit a Chat Pile csinál.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.