Visszhang: könyv

Egy galaxissal odébb

  • - barotányi -
  • 2021. június 16.

Visszhang

A sci-fi és fantasy filmek, sorozatok (no meg regények) régóta szolgáltatnak nyersanyagot a kutatók, tudósok számára.

Van, aki a valóság és a fikció ütközését találja izgalmasnak, mások a valós szituációk labortisztaságú változatát fedezik fel bennük. Filippov Gábor, Nagy Ádám és Tóth Csaba már az ötödik olyan tanulmánykötetet gondozzák szerkesztőként, amelynek tanulmányai az alapvetően futurista/retrofuturista fikciós művek nagyon is valóságos tanulságait igyekeznek prezentálni. Most például Kiss László csillagász gondolja tovább a kozmikus környezetünkre vonatkozó, például Carl Sagan (később megfilmesített) Kapcsolat című regényét is megalapozó ismereteinket. Következtetése egy­ér­tel­mű: lassan mi is rendelkezünk majd azzal a tudással, hogy eljuthassunk a hozzánk viszonylagos közelségben lévő világokba, miközben szépen benépesülnek majd (akár lakható bolygókkal) a szomszédos csillagok perifériái. A legizgalmasabb írások napjaink problémáit fedezik fel: Polyák Gábor médiakutató a hírek manipulálását, a mesterségesen kreált „fake” valóság létrehozását és a hamis ellenség életre keltését illusztrálja a Marvel-filmek elemzése alapján; de az sem tanulságok nélkül való, hogyan látja Kunetz Zsombor és Nagy Ádám a járvány sújtotta magyar egészségügyet a Men in Black filmek tükrében. Nagy Ádám és Erős Gábor a zárótanulmányban pedig arról győznek meg minket, hogy a gyakorta feltűnő, sokszor ambivalens „magyar” figurák és motívumok többnyire egy kissé barbár egzotikumot reprezentálnak a fikciós filmek univerzumában.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.