Visszhang: könyv

Egy galaxissal odébb

  • - barotányi -
  • 2021. június 16.

Visszhang

A sci-fi és fantasy filmek, sorozatok (no meg regények) régóta szolgáltatnak nyersanyagot a kutatók, tudósok számára.

Van, aki a valóság és a fikció ütközését találja izgalmasnak, mások a valós szituációk labortisztaságú változatát fedezik fel bennük. Filippov Gábor, Nagy Ádám és Tóth Csaba már az ötödik olyan tanulmánykötetet gondozzák szerkesztőként, amelynek tanulmányai az alapvetően futurista/retrofuturista fikciós művek nagyon is valóságos tanulságait igyekeznek prezentálni. Most például Kiss László csillagász gondolja tovább a kozmikus környezetünkre vonatkozó, például Carl Sagan (később megfilmesített) Kapcsolat című regényét is megalapozó ismereteinket. Következtetése egy­ér­tel­mű: lassan mi is rendelkezünk majd azzal a tudással, hogy eljuthassunk a hozzánk viszonylagos közelségben lévő világokba, miközben szépen benépesülnek majd (akár lakható bolygókkal) a szomszédos csillagok perifériái. A legizgalmasabb írások napjaink problémáit fedezik fel: Polyák Gábor médiakutató a hírek manipulálását, a mesterségesen kreált „fake” valóság létrehozását és a hamis ellenség életre keltését illusztrálja a Marvel-filmek elemzése alapján; de az sem tanulságok nélkül való, hogyan látja Kunetz Zsombor és Nagy Ádám a járvány sújtotta magyar egészségügyet a Men in Black filmek tükrében. Nagy Ádám és Erős Gábor a zárótanulmányban pedig arról győznek meg minket, hogy a gyakorta feltűnő, sokszor ambivalens „magyar” figurák és motívumok többnyire egy kissé barbár egzotikumot reprezentálnak a fikciós filmek univerzumában.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.