Visszhang: koncert

Gustav Mahler: Ezrek szimfóniája / Riccardo Frizza

Visszhang

Az osztrák zeneszerző grandiózus alkotása nem mentes a problémáktól.

A VIII. szimfónia sok kritikusa szerint zeneileg nem olyan érdekes, mint a többi, és a teremtőerőt és a szeretetet sulykoló optimizmusa sem elég meggyőző. Mindennek ellenére rendkívül népszerű a koncerttermekben az inkább oratóriumnak tekinthető Ezrek szimfóniája, pedig gyermekkórus, akár több száz fős énekkar, kibővített szimfonikus zenekar, orgona és nyolc énekes szólista is kell hozzá. „Képzelje el az egész világmindenséget, amint zeng és visszhangzik” – írta a műről a zeneszerző.

Riccardo Frizza számára, aki egyaránt vezényel operát és koncerttermi zenét, nem bizonyult teljesíthetetlen feladatnak, hogy a Magyar Rádió Művészeti Együtteseit egy ilyen koncerten összefogja. Noha a bő másfél órás szimfónia előadásában voltak „csúszós” pillanatok, a kiváló szólóhangszeresek (köztük Langer Ágnes koncertmester) révén is el voltunk kényeztetve. Molnár Levente telt baritonja és Simon Lim érces basszusa mellett nem veszett el Kriszta Kinga szívhez szóló mezzója és Schöck Atala altja sem.

S bár aligha van olyan interpretáció, amely meggyőz a szimfónia tökéletességéről, tagadhatatlan, hogy a kolosszális és az intim párosítása nem marad hatás nélkül. Különösen a zárótétel Érosz-himnuszában, amelynek győzelmes záróakkordjai után meghajtjuk a fejünket. Hacsak nem azért, mert telement a fülünk hanggal.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.