visszhang: lemez

Hiatus Kaiyote: Love Heart Cheat Code

  • - minek -
  • 2024. augusztus 21.

Visszhang

A négytagú ausztrál pszichedelikus jazz-funk-soul zenekar mindig megosztotta kritikus befogadóit.

Többnyire zseniális, kísérletező hangzásukat dicsérték, hatásuk még a szélesebb pop-, hiphopszakmára is letagadhatatlan (a hipnotikus Mood Valiant albumukról való Red Roomot még Doja Cat is a szájára vette), de mindig akadtak kételyek törekvéseik komolysága, ötleteik kidolgozottsága körül.

Az idén megjelent Love Heart Cheat Code album sem fog minden kérdést megválaszolni, de az biztos, hogy ötletes és néha önfeledten szórakoztató zeneanyagot raktak össze. A brazil producer, Mario Caldato Jr. neve eleve védjegy a minőségi munkára, ráadásul a gitáros-énekes Naomi „Nai Palm” Saalfield, a basszista Paul Bender, a billentyűs Simon Mavin és a dobos Perrin Moss remekül egymásra hangolódott, továbbá e kiváló zenészekhez néhány barátjuk is társult Melbourne-ből. A kompozíciók tanúsítják, hogy milyen remek érzékük van a rejtett renden alapuló építkezéshez, ugyanakkor azt is, hogy mennyire éltető elemük a káosz. Darabjaikat néha korunk csillagászati felfedezései (Telescope), életrajzi drámák, esetleg afrikai ritmusok inspirálták, de merészségükre jellemző, hogy zárószámként a Jefferson Airplane legendás White Rabbitjét is szétcincálták. A lemezt jellemző bátorság és a számok többségén áttörő zenei szépség teszi inkább izgalmas és figyelemre méltó, mintsem idegesítő hallgatni valóvá e takarékos, 36 perces anyagot.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”