Visszhang: lemez

Japandroids: Fate & Alcohol

Visszhang

Az ezredforduló környékén feltűnt White Stripes iskolát teremtett a minimalista gitár-dob felállásával.

Szép számú követőinek egyike a 2006-ban alakult Japandroids. Brian King és David Prowse duója nem találta fel a spanyolviaszt, zenéjükre egyértelműen nagy hatással volt Bruce Springsteen vagy épp a Replacements népfrontos stadionrockja, ez egyértelműen tükröződik első két albumuk (Post-Nothing, 2009; Celebration Rock, 2012) adrenalin fűtötte dalain. A kanadai együttes tagjai több mint egy évtizede a budapesti koncertjük előtt azt nyilatkozták, hogy igazán koncertezni szeretnek, a lemezkészítésért nincsenek túlságosan oda.

A koncertek számára nem is panaszkodhattak, a végeláthatatlan turnék viszont az évek során bedarálták az együttest, a jelentős kihagyás után készült harmadik albumuk (Near to the Wild Heart of Life, 2017) csalódást keltett, Brian King egyre aggasztóbb alkoholfogyasztása pedig még inkább megnehezítette a Japandroids dolgát. Utolsó koncertjük 2018-ban volt, és azóta úgy tűnhetett, hogy a zenekar megszűnt. Idén jelentették be, hogy valóban feloszlanak, de még kiadnak egy búcsúlemezt, a fellépésektől viszont a közben absztinenssé lett King elzárkózott. Az utolsó album szövegei is leginkább a gitáros frontember függőségéről szólnak, a zene viszont alig változott, csak a korábbi anyagok felszabadult hangulatát váltotta fel egy kicsit borongósabb atmoszféra. Ellenállhatatlan slágerekből is kevesebb van ezúttal, de a D&T, a Chicago és a megható záródal, az All Bets Are Off biztos helyet kap majd egy karrierösszegző válogatáson.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Váratlanul

Az ír szerző negyedik, sakkal erősen átitatott regényének szervező motívumai a szereplők éle­tébe érkező nem várt elemek.

A távolság

Az író-rendező-vágó nem lacafacázik: már az első jelenetben ott vonaglik egy tucat eszkortlány a sztriptízbár kanosabb (és pénzesebb) vendégeinek ölében, üvölt a zene, pukkan a pezsgő.

Hagytuk, hogy így legyen

  • - turcsányi -

Nagyon közel megyünk. Talán túl közel is. A komfortérzetünk szempontjából biztosan túl közel, bár a dokumentumfilm műfaja nem a komfortérzetünk karbantartására lett kitalálva, hanem azért, hogy felrázzon. Ez játékszabály, ám mégis kérdéses, hogy mennyiben kárhoztatható bárki is, aki nem rendel felrázást.

Egymás közt

Első ízben rendez olyan tárlatot a Ludwig Múzeum, amelyen kizárólag női alkotóknak a nőiség témáját feldolgozó munkái szerepelnek. A válogatás ezen első része a női szerepek és a nők megjelenítése körüli anomáliákra fókuszál a múzeum gyűjteményében őrzött műveken keresztül.

Semmi se drága

„Itt fekszünk, Vándor, vidd hírül a spártaiaknak: / Megcselekedtük, amit megkövetelt a haza” – üzeni háromszáz idióta a lidérces múltból, csókol anyád, Szimónidész aláírással. Oh, persze, ezek csak a hülye görögök voltak, könnyű volt nekik hülyének lenni. Mi magyarok, már okultunk 1956 tapasztalatából, s sosem követnénk el efféle balgaságot.

Úgy lezáródott

Napok óta tartja izgalomban a magyar hazát az a kérdés, hogy október 9-én ki záratta le azt a kiskőrösi vasúti átkelőt, amelynél Szijjártó Péter külügyminiszter és Mészáros Lőrinc nagyberuházó & nagyvállalkozó & a szeretett vezető körüli mindenes megtekinthette a Budapest–Belgrád vasútvonal adott szakaszát és felavathatta az utolsó sínszál lerakását és összecsavarozását, vagy mit.

Sokan, mint az oroszok

Oroszország a hatalmas veszteségek dacára sem szenved emberhiányban az ukrán frontokon. Putyinék mostanra megtanulták, hogyan vegyék meg állampolgáraikat a családjuktól. A politikailag kockázatos mozgósítás elrendelésére semmi szükség – az üzlet működik. De hogyan?

Ellenzékellenzés

  • Ripp Zoltán

A Magyar Péter-jelenség a magyar társa­dalom betegségének tünete. Ugyanannak az immunhiányos állapotnak, amely a liberális demokrata jogállam bukását és Orbán hatalomban tartását előidézte. Ez az állítás persze magyarázatra szorul.

Messze még az alja?

Messze nem a kormány által vártaknak megfelelően alakult a GDP a harmadik negyedévben, de Orbánéknak „szerencsére” ismét van egy gazdaságpolitikai akciótervük. Könnyű megtippelni, milyen hatásuk lesz az intézkedéseknek, ha a cél az export felpörgetése, nem pedig a bizalom helyreállítása.