Visszhang: animációs film  

Luca

  • SzSz
  • 2021. június 30.

Visszhang

Luca átlagos vízi szörny, aki családjával a tenger mélyén él, a rejtélyes emberi lényeket pedig csak rémtörténetekből ismeri: vérszomjas, kirekesztő népség, akik ellen a legjobb védekezési mód, ha elbújunk egy szikla alá.

Az emberek persze ugyanígy vannak a Luca-félékkel: vad bestiáknak tartják őket, akiket mind egy szálig ki kell irtani. A tengerszint feletti világ azonban a maga egzotikumával egyre vonzóbbá válik főhősünk számára, főleg amikor újdonsült barátja, Alfredo segítségével felfedezi, hogy a szárazföldön ő is képes emberré alakulni. A két fiú mesébe illő barátságot köt, amit a kaland- és szabadságvágy köt össze – legnagyobb álmuk, hogy egy Vespával körbejárják a világot.

A naptejtől édes itáliai partok szagát, a könnyed nyáresti tésztavacsorákat és a napégette, ódon piazzákat legutóbb egy másik Luca, bizonyos Guadagnino mutatta be ilyen vonzónak: a Szólíts a neveden ugyancsak egy felnövéstörténet volt, melyben két fiatal férfi szerelme szökkent szárba. A Pixar legújabb animációs filmjének is lehet ilyen olvasata, hősei azonban még abban az androgün korban élvezik az életet, amikor egy hasonló gondolkodású lányból is egy pillanat alatt legjobb barát válhat. A Luca tanmeséje épp ezért sokkal szélesebb körű: a kirekesztés és a megbélyegzés kortól, társadalmi helyzettől, nemi identitástól függetlenül bárkit sújthat, és minden esetben elítélendő. Mindez túl egyszerűnek és egyértelműnek hangzik, de a mondanivaló és a forma tökéletes összhangban van, ilyen hatásos mesét pedig rég láttunk az elfogadásról.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.