Visszhang: animációs film  

Luca

  • SzSz
  • 2021. június 30.

Visszhang

Luca átlagos vízi szörny, aki családjával a tenger mélyén él, a rejtélyes emberi lényeket pedig csak rémtörténetekből ismeri: vérszomjas, kirekesztő népség, akik ellen a legjobb védekezési mód, ha elbújunk egy szikla alá.

Az emberek persze ugyanígy vannak a Luca-félékkel: vad bestiáknak tartják őket, akiket mind egy szálig ki kell irtani. A tengerszint feletti világ azonban a maga egzotikumával egyre vonzóbbá válik főhősünk számára, főleg amikor újdonsült barátja, Alfredo segítségével felfedezi, hogy a szárazföldön ő is képes emberré alakulni. A két fiú mesébe illő barátságot köt, amit a kaland- és szabadságvágy köt össze – legnagyobb álmuk, hogy egy Vespával körbejárják a világot.

A naptejtől édes itáliai partok szagát, a könnyed nyáresti tésztavacsorákat és a napégette, ódon piazzákat legutóbb egy másik Luca, bizonyos Guadagnino mutatta be ilyen vonzónak: a Szólíts a neveden ugyancsak egy felnövéstörténet volt, melyben két fiatal férfi szerelme szökkent szárba. A Pixar legújabb animációs filmjének is lehet ilyen olvasata, hősei azonban még abban az androgün korban élvezik az életet, amikor egy hasonló gondolkodású lányból is egy pillanat alatt legjobb barát válhat. A Luca tanmeséje épp ezért sokkal szélesebb körű: a kirekesztés és a megbélyegzés kortól, társadalmi helyzettől, nemi identitástól függetlenül bárkit sújthat, és minden esetben elítélendő. Mindez túl egyszerűnek és egyértelműnek hangzik, de a mondanivaló és a forma tökéletes összhangban van, ilyen hatásos mesét pedig rég láttunk az elfogadásról.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.