Visszhang: könyv

Magyarország globális története 1869–2022

Visszhang

E hiánypótló kötet Magyarország történelmének utolsó bő másfél évszázadát a világtörténelem integráns részeként kezeli

A honi politika, társadalom, gazdaság, életmód és kultúra történetében rendre megtalálja azokat a kapcsolódási pontokat, ahonnan látszólag lokális, a nemzeti történelem keretei között tárgyalt folyamatok, tendenciák transznacionális keretbe rendezhetők, és új értelmet (néha csak egyszerűen értelmet) nyernek. A két ambiciózus történész-szerkesztő, Laczó Ferenc és Varga Bálint egy már létező műfajt adaptáltak, a lokálist a globális kontextusában értelmező történeti elbeszélés francia, spanyol, német, holland, sőt flamand, szicíliai és katalán változatban is létezik.

A szerkesztők aligha véletlenül indulnak az 1870 körüli időszaktól, ekkor indulnak el ugyanis a globalizáció első nagy hullámai. Az első tanulmányban Gyarmati János az osztrák–magyar közös keleti expedícióról ír, amelynek különös sorsa kicsiben modellezi a Monarchián belüli konfliktusokat. Majd jön a korszak első világválsága, pandémiával és egy élelmezési katasztrófával. Ahogy Kövér György rövid írásából megérthetjük: a Magyarországot globális összehasonlításban is tragikusan sújtó kolera, az ismétlődő gabonavész okozta ínség és a bank- és pénzügyi rendszerről a reálszférára átterjedő, kis híján krachba torkoló válság egymásra rakodó, egymásból táplálkozó és sokszor erősítő rétegeit is egyben és nemzetközi kitekintésben tudjuk csak megérteni.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.