Visszhang: könyv

Marie Aubert: Ha történne valami

Visszhang

A novelláskötet kilenc történetében a szereplők az úgynevezett társas magány ellen próbálnak meg tenni valamit.

A kitörés vagy épp a beletörődés előtti időszakban ismerjük meg őket, és különféle átmeneti vagy hosszú távú stratégiáikat. Mindenkinek másból van elege. Van, aki elunt házasságban, van, aki abuzív párkapcsolatban éli át az egyedüllétet. Másnak egy megváltozott barátság, a saját gyermektelensége, vagy éppen a széteső családja miatti otthontalanság okoz problémát. Egy házaspár másik országba utazik, hogy örökbe fogadjanak egy kisfiút, de kiderül, hogy a férfi legszívesebben egy idősebb kislányt vinne haza. Egy tizenhat éves lánynak a szülei válása miatt szertefoszlik a biztonságérzete, és emiatt rossz lépéseket tesz. Egy fiatal nő laza kapcsolatot tart fenn egy férfival, aki a vártnál durvábbnak bizonyul. Egy túlhajszolt, válófélben lévő apa megüti a lányát, majd arra kéri, ne mondja el senkinek.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.