Visszhang: film

Mindörökké nyár

  • 2024. augusztus 7.

Visszhang

Ezt a műfajt – nevezzük, mondjuk, gerontocomnak – kifejezetten Diane Keatonnak találták ki.

Mindegyik film ugyanarról szól (korosodó középosztálybeli hölgyek megmutatják, hogy van még bennük életöröm, sőt vonzerő), mindig ugyanolyan szereplői vannak (három-négy, férfijelenléttől meg nem zavart tiné­dzser néni), bennük mindig valamilyen vágy teljesül (utazás, pompomlányként szereplés, találkozás egy régi szerelemmel stb.), a hangvétel mindig a kockázatmentes csipkelődés, és mindig hozzá hasonló sztárok asszisztálnak Diane Keatonnak, hogy századszor is eljátszhassa pontosan ugyanazt a figurát, pontosan ugyanazokkal a gesztusokkal.

Ezúttal a nyári gyerektábori nosztagia van terítéken. Ötven év múltán ugyanott, ugyanazok, ugyan­úgy. Kiderül, hogy mindenkiben ott lakozik még a csodaváró kamasz, az élet egy véget nem érő pubertás, és cseppet sem változnak az emberek. Aki vagány csajszi volt, az befutott influenszerként finanszírozza az egész mókát. Aki félénk volt, az továbbra is azért a fiúért ácsingózik, akibe hajdanán (egy már elhunyt férjen és egy megvalósult, ám egész életét uraló karrieren innen) szerelmes volt, és a furcsa frizurás öregúrrá lett ifjú sem közömbös éppen. Aki annak idején felhívta magára a figyelmet, az most is felhívja (csak most már az implantátum a feszes). És így tovább. Az egészből nem sül ki több az igaz barátság utáni nyávogásnál. A humor menthetné meg a filmet, de ahol egy seggre esés vagy egy vibrátorhoz fűzött megjegyzés poén lehet, ott ne számítson senki nagy hahotázásra.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”