Visszhang: lemez

Mózes Tamara – Kalte­ne­cker Zsolt: Futurized

Visszhang

A két zenész nem nosztalgiavonattal érkezett az elektronikus, rockos-jazzes zenébe.

Mózes Tamara par excellence duómuzsikus, dolgozott már Nagy Jánossal, Benkó Ákos, illetve Horváth Dániel dobosokkal, de akkor zongorázott is. Kaltenecker Zsolt zongorajátéka mellett ezúttal énekelt. Tamara klasszikus zenei és jazztanulmányai után, énekes-zongoristaként olyan irányt is elsajátított, amely inkább angol/francia éjszakai klubokban honos. De szólóban megmutatta azt is, hogy nyitott a balladás-népdalos előadásra. Hangja mindegyik kontextusban univerzális, és semmilyen műfaji konvenció nem köti meg expresszivitását. Kaltenecker Zsolt hasonlóan karakteres muzsikus, régóta összetéveszthetetlen, amikor ő adja a groove-ot. Találkozásuk meglepő és változatos, kicsit túl változatos programot eredményezett, de nem hiányzik a második billentyű, mert Mózes Tamara elektronikával is megbolondított hangsávja és Kaltenecker Zsolt teljes zenekart, különösen a bőgő szerepét eljátszó billentyűs hangszerparkja első pillanattól megteremtik a szerzemények tágasságát. Előadásuk közvetlensége a rögtönzés varázsából adódik. El tudtak vonatkoztatni saját beidegződéseiktől és a külső elvárásoktól, a dalok ötletből, felelgetésből, egy-egy hangulatból szinte maguktól kelnek életre. Ezért inkább ráadásként értelmezhető, hogy a két záró szám nem saját szerzemény, a dolog jellegéből adódóan nélkülözik a „bármi kisülhet ebből” hozzáállást, de így is elég frappánsan szólnak.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.