Visszhang: lemez

Mózes Tamara – Kalte­ne­cker Zsolt: Futurized

Visszhang

A két zenész nem nosztalgiavonattal érkezett az elektronikus, rockos-jazzes zenébe.

Mózes Tamara par excellence duómuzsikus, dolgozott már Nagy Jánossal, Benkó Ákos, illetve Horváth Dániel dobosokkal, de akkor zongorázott is. Kaltenecker Zsolt zongorajátéka mellett ezúttal énekelt. Tamara klasszikus zenei és jazztanulmányai után, énekes-zongoristaként olyan irányt is elsajátított, amely inkább angol/francia éjszakai klubokban honos. De szólóban megmutatta azt is, hogy nyitott a balladás-népdalos előadásra. Hangja mindegyik kontextusban univerzális, és semmilyen műfaji konvenció nem köti meg expresszivitását. Kaltenecker Zsolt hasonlóan karakteres muzsikus, régóta összetéveszthetetlen, amikor ő adja a groove-ot. Találkozásuk meglepő és változatos, kicsit túl változatos programot eredményezett, de nem hiányzik a második billentyű, mert Mózes Tamara elektronikával is megbolondított hangsávja és Kaltenecker Zsolt teljes zenekart, különösen a bőgő szerepét eljátszó billentyűs hangszerparkja első pillanattól megteremtik a szerzemények tágasságát. Előadásuk közvetlensége a rögtönzés varázsából adódik. El tudtak vonatkoztatni saját beidegződéseiktől és a külső elvárásoktól, a dalok ötletből, felelgetésből, egy-egy hangulatból szinte maguktól kelnek életre. Ezért inkább ráadásként értelmezhető, hogy a két záró szám nem saját szerzemény, a dolog jellegéből adódóan nélkülözik a „bármi kisülhet ebből” hozzáállást, de így is elég frappánsan szólnak.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.