Visszhang: könyv

Nyerges Gábor Ádám: Vasgyúrók

Visszhang

Öt verseskötet és két regény után a szerző most novelláit, tárcáit gyűjtötte kötetbe.

Tizenegy év termésébe az egészen fiatalkori, rövid zsánerképek és a több szemszögből megírt, hosszabb elbeszélések is beleférnek. A címadó Vasgyúrók méltán került az élre. Mintha egy rendőrségi jegyzőkönyvet olvasnánk egy kisfiú haláláról, amelyben a tárgyilagosság az emberi (és írói) együttérzéssel, a reménytelenség a túlélés kegyelmével ötvöződik.

És hogy kik a vasgyúrók? Szinte valamennyi szereplő, akik az élet nevű abszurd egy-egy kiragadott pillanatával küszködnek. Nem a megfelelő időben, vagy nem a megfelelő emberbe lesznek szerelmesek. Elszegényednek. Csomót találnak a mellükben. Álruhás grófként egy munkás mozgalmárban lelnek rá a lelki társukra. Rettegnek a falujukra és asszonyukra törő képzelt migránshadaktól. A novellák groteszk tükrök, sokszor közelítenek a szatíra felé, de ezt nem kívülállóként teszik, a szerző mintha sorsközösséget vállalna szereplőivel, nem ítélkezik.

Humorával és az Asztmás Farkasból Bölcs Farkassá váló Nemecsek-utód érzékeny portréjával válik emlékezetessé a Győztünk című novella, amelyben életre-halálra folynak a lakótelepi indián harcok, akkor is, ha Fürge Sast csak negyed háromig engedte el az anyukája.

Találunk kissé túlírt novellákat, és egyetlen frappáns ötletre épülő tárcákat, mint a felnőtt Róbert Gida és a dobozban felejtett Micimackó utolsó találkozásáról szóló Nem tesz semmit. Egyenetlenségei ellenére a Vasgyúrók éles szemű, kíméletesen kegyetlen rajz az életünkről.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.