Visszhang: film

Pinokkió

  • SzSz
  • 2022. szeptember 21.

Visszhang

Valóságos Pinokkió-reneszánszban élünk.

A Disney+-on most bemutatott, élő szereplős változat után decemberben érkezik a Netflixre Guillermo del Toro stop-motion technikával készült elképzelése is. És akkor még csak az idei évről beszéltünk! Carlo Collodi 1883-as könyvét megszámlálni is nehéz, hányszor próbálták már vászonra vagy tévéképernyőre álmodni, valódi sikert csak a Disney klasszikus, 1940-es animációja aratott, pedig volt tévémusical, futurisztikus modernizáció és olasz mesefilm is. Az élő szereplős formátum sem újdonság: Roberto Benigni Az élet szép Oscarjával a hóna alatt vágott bele, 50 évesen beugorva a címszerepbe – akkorát bukott, hogy a karrierje is ráment. 2011-ben aztán mégis szerepet vállalt egy másik adaptációban, a 2019-es változatban pedig már Gepettót alakította.

A mostani Pinokkióban az asztalosmester szerepét Tom Hanks kapta, akinek alakítása pont olyan, mint maga a film: visszafogott és ártalmatlan. A Disney menetrendszerűen gyártja újra régi klasszikusait, jellemzően egy jól ismert rendezővel, sztárokkal a főszerepekben – ezek között akadnak ízléses remake-ek, picit kibővített tanmesék, illetve az eredetit szolgaian másoló változatok is. Robert Zemeckis mozija az utóbbiak közé tartozik, kockáról kockára másol. A rendezőt jó pár éve már csak a technikai újítások érdeklik, de a Pinokkió ezen a téren is elmarad Jon Favreau Disney-alkotásaitól (A dzsungel könyve, Az oroszlánkirály). Az animáció ráadásul pont a fából lett kisfiú figurájával bánt a legmostohábbul – sem ő, sem Zemeckis filmje nem kel életre.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is. Munkássága középpontjában a normák, a hatalmi technológiák, a queer identitás, valamint a magánélet és az intimitás politikájának kérdései állnak.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.