Visszhang: könyv

Piotr Socha – Monika Utnik-Strugala: Kosz

Visszhang

A Méhek és a Fák c. népszerű albumok után a szerzőpáros most a tisztálkodás színes-szagos történetét mutatja be.

A lehengerlő képeskönyv tele van érzékenyítő, olvasmányos történetekkel, amelyek a társadalmi és kulturális különbségekre is rátekintenek. Az illusztrációk sokfélék, a történetek részleteit színesen tálalják, egyszerre viccesek és kedvesek, simán bele lehet feledkezni csupán a képnézegetésbe is. A szövegekből megtudhatjuk, hogy az emberek mely korban, hogyan tartották tisztán magukat a világ különböző részein, sőt még az űrben is. Fürdésről, szépségápolásról, fogmosásról, vécéhasználatról olvashatunk az ókortól napjainkig. Látjuk: a világ szerencsésebb helyein a higiénia az életvitelünk alapvető tényezője.

Érdekes, korokon és vallásokon átívelő kalandozásunk során áttekinthetjük, hogy mikor, milyen volt az általános viszonyunk a koszhoz, illetve mit neveztünk tisztaságnak. Mivel, mikor és hányszor fürödtek az ókori Egyiptomban? Hogyan oldották meg a tisztálkodást a pestisjárvány idején? Miért lett divat anno a paróka? Miként lehet, hogy a lady hajkölteményében egérkölykök születtek? Fürdő vagy szauna? Hol és hányszor találták fel a vízöblítéses vécét? Fürdés helyett ingcsere, hajmosás helyett tetűcsapda? Mi az a lengyelfürt, és mit rejtett a barokk smink? Látjuk: még a felnőtteknek is tartogat érdekességeket a könyv.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.