Visszhang: könyv

Rose Tremain: A kegyelem szigetei

Visszhang

A 19. század végi vidéki Angliában mi lehet még annál is megbotránkoztatóbb, mint ha egy 25 éves szép, egészséges nő nem akar férjhez menni?

A regény (egyik) főhőse, Jane, makacsul ragaszkodik szabadságához, nem kíván elsüllyedni a láthatatlanság mocsarában egy férfiak uralta világban. Tudja, hogy többre képes annál, mint hogy ápolónőként dolgozza végig az életét, és halálosan beleszeret a hasonlóan eltökélt Juliettába. A nagyvárosi élet és a szenvedélyes szerelem megváltoztatja az addig engedelmes lányt, aki elindul az úton, amely legalább annyi boldogságot okoz neki, mint szenvedést. Dublin, London és Párizs mellett Borneó is fontos szerepet játszik a regényben. A maláj szigetvilág problémái látszólag távol állnak az angliai dilemmáktól, de gyökerük ugyanabból a vágyból fakad: felfedezni az izgalmakat rejtő ismeretlent. Jane és a hozzá közel állók ugyanúgy a határaikat feszegetik, mint a borneói rádzsa, éjszakánként ugyanazok a kínzó kérdések nem hagyják őket aludni, és ugyanúgy tragédiák sorát kell végigélniük, hogy végül felfedezzék az új világot. Tremain könnyedén teremt feszültséget, súlyos egzisztenciális kérdéseket boncolgat, miközben minden sorát átitatja az erotika. Szereplői korántsem tökéletesek, de ettől jönnek hozzánk még közelebb. Kimagaslanak közülük a harcias, független nők, akik megmutatják a férfiaknak, hogy nemcsak erősebbek és okosabbak náluk, de nagyobb áldozatokra is képesek egy új világ meghódításáért.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”