Visszhang: film

Wicked

  • SzSz
  • 2024. december 11.

Visszhang

Stephen Schwartz musicaljét 2003-ban mutatták be a Broadway-n.

Ez Gregory Maguire 1995-ös regényének adaptációja, mely L. Frank Baum 1900-as könyvének, illetve Victor Fleming 39 évvel később született klasszikus mozijának, az Óz, a csodák csodájának egyfajta előzménye. Minden idők egyik legnagyobb amerikai színházi sikere (3 Tony-díj és világszinten több mint 5 milliárd dollárnyi bevétel, mely körülbelül kétszer annyi, mint amennyit James Cameron Titanicja a mozikban hozott) persze magától értetődően a vászonra kívánkozott, az a csoda, hogy ennyit kellett várni rá. Nem aprózták el: Jon M. Chu (Kőgazdag ázsiaiak) egyből kétszer háromórás filmben gondolkodott, ebből a most moziba kerülő első rész (amelynek első felvonás voltát persze a címben gondosan titkolják) önmagában hosszabb, mint a teljes Broadway-darab. Ott vannak benne a legismertebb slágerek (Popular, Defying Gravity), akad szerelmi szál, társadalmi mondanivaló, sorakoznak a látványos akciók és a még látványosabb musicalbetétek is. A történet az Óz, a csodák csodája boszorkányairól szól: Elphabáról, a gonosz zöldről és Glindáról, a jóságos fehérről – hogy aztán kiderüljön, hogy eredendően egyikük sem jó vagy rossz, hanem a társadalom, az előítéletek és Óz orwelli manipulációi tették őket ilyenné.

A Wickedről süt, hogy pont olyan nagyszabású, generációs zsinórmérték szeretne lenni, mint Fleming filmje. Ha ma még léteznének ilyenek, eséllyel is pályázna a címre: Ariana Grande és Cynthia Erivo remekelnek benne, minden mesés és pompázatos – csak épp egy kicsit elnyújtott, egy kicsit bicegős.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.