Visszhang: film

Wicked

  • SzSz
  • 2024. december 11.

Visszhang

Stephen Schwartz musicaljét 2003-ban mutatták be a Broadway-n.

Ez Gregory Maguire 1995-ös regényének adaptációja, mely L. Frank Baum 1900-as könyvének, illetve Victor Fleming 39 évvel később született klasszikus mozijának, az Óz, a csodák csodájának egyfajta előzménye. Minden idők egyik legnagyobb amerikai színházi sikere (3 Tony-díj és világszinten több mint 5 milliárd dollárnyi bevétel, mely körülbelül kétszer annyi, mint amennyit James Cameron Titanicja a mozikban hozott) persze magától értetődően a vászonra kívánkozott, az a csoda, hogy ennyit kellett várni rá. Nem aprózták el: Jon M. Chu (Kőgazdag ázsiaiak) egyből kétszer háromórás filmben gondolkodott, ebből a most moziba kerülő első rész (amelynek első felvonás voltát persze a címben gondosan titkolják) önmagában hosszabb, mint a teljes Broadway-darab. Ott vannak benne a legismertebb slágerek (Popular, Defying Gravity), akad szerelmi szál, társadalmi mondanivaló, sorakoznak a látványos akciók és a még látványosabb musicalbetétek is. A történet az Óz, a csodák csodája boszorkányairól szól: Elphabáról, a gonosz zöldről és Glindáról, a jóságos fehérről – hogy aztán kiderüljön, hogy eredendően egyikük sem jó vagy rossz, hanem a társadalom, az előítéletek és Óz orwelli manipulációi tették őket ilyenné.

A Wickedről süt, hogy pont olyan nagyszabású, generációs zsinórmérték szeretne lenni, mint Fleming filmje. Ha ma még léteznének ilyenek, eséllyel is pályázna a címre: Ariana Grande és Cynthia Erivo remekelnek benne, minden mesés és pompázatos – csak épp egy kicsit elnyújtott, egy kicsit bicegős.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.