Visszhang: könyv

Zágoni Balázs: A csillag és a százados

Visszhang

Péter és Dávid barátok.

Szemközt laknak egymással, együtt járnak iskolába és zongoraórára is. A német megszállást követően azonban minden megváltozik: Dávidot és családját zsidó származásuk miatt egyre több és durvább atrocitás éri. A fiút már 1944 tavaszán „nyári szünetre” küldik az iskolából, majd nem sokkal később a lakásukat is hátra kell hagyniuk, a csemegeboltjukkal együtt. Dávidék üldözötté válnak, Péter pedig elborzadva nézi, ahogyan a szülei egyre kevésbé hajlandók segíteni barátja családjának.

A regény nagyjából egy év történetét meséli el, a fejezetek többsége Dávid sorsára fókuszál, aki egy Pozsonyi úti csillagos ház, egy budai padlás és két, a nyilas rémuralom idején teljes biztonságot végül mégsem jelentő védett ház után Ocskay László századosnak köszönhetően éli túl a vészkorszakot és a főváros ostromát. A gördülékeny, jól szerkesztett és könnyen követhető szöveg beszél barátságról, veszteségről, morális dilemmákról, miközben a háború utolsó hónapjainak legfontosabb eseményeivel, valamint a zsidó szokásokkal és hagyományokkal is megismerteti fiatal olvasóit.

Nagy erénye a kötetnek, hogy bár elsődleges célközönsége alig néhány évvel idősebb a történet főszereplőinél, érett befogadóként tekint rájuk. Túlélők visszaemlékezései és hiteles történeti források alapján mutatja be az áldozatokat és a bűnösöket, a hősöket és a meghunyászkodókat, akikkel kapcsolatban azt is láthatóvá teszi, hogy bizonyos helyzetekben éppen az válik gyilkossá, aki csak a „törvényt” követi.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.