mi a kotta?

A kukoricacső

  • mi a kotta
  • 2016. december 3.

Zene

„Reszkess, király, reszkess, mihelyt akarom, / mint éji vihar lesodor haragom. / És viperaszívű tanácsosaid! / Agg trónusod ingatag oszlopait / mint farkas a’ kölyköt a’ földre csapom / és nyelvök kiszakasztva, ebeknek adom…” Így dühöng István királyfi, vagyis a leendő II. István a saját apja, azaz Könyves Kálmán ellen, miután az megtagadja tőle az engedélyt, hogy feleségül vehesse kedvesét, a szép Bátori Máriát, aki már két gyermeket szült neki. No, nem a valóságban, hanem Erkel Ferenc első operájában, melyet Dugonics András 1794-es „szomorú történetéből” költött számára Egressy Béni. A Bátori Mária, melynek 1840. augusztus 8-i bemutatójától fogva nevezték Nemzeti Színháznak a Pesti Magyar Színházat, most vasárnap este koncertszerű előadásban kerül majd elénk: Kolonits Klárával a címszerepben, míg Könyves Kálmán szólamát Palerdi András, a majdani II. Istvánét pedig László Boldizsár fogja énekelni (Erkel Színház, november 6., fél nyolc).

A különlegesség felfedezésének és a zene messzi múltjába való bebocsáttatásnak az érzése szombat este is elfoghat minket, már amennyiben Bali Jánosék tematikus koncertjét választjuk (BMC, november 5., fél nyolc). Itt ugyanis Johannes Ockeghem (vagy másként Okeghem, Ogkegum, Okchem, Hocquegam, Ockegham) XV. századi Requiemjével indul az A:N:S, a Classicus Quartet és az EllenPont együttes közös programja, amely azután egy hazai ősbemutatóba torkollik majd, első ízben megszólaltatva Csapó Gyula Requiemjét.

Egyebekben türelmetlenül várjuk Jevgenyij Koroljovot, aki csütörtökön érkezik meg hozzánk, hogy eljátssza körünkben a Das wohltemperierte Klavier első kötetét (Zeneakadémia, november 10., fél nyolc). Izgalmas zongoraest persze már napokkal korábban is ígérkezik ugyanitt, hiszen Farkas Gábor koncertjén Händel és Schumann lesz műsoron, valamint egy Bach-chaconne is felhangzik majd, méghozzá a 150 éve született Ferruccio Busoni átiratában (Zeneakadémia, november 5., fél nyolc).

A barokk zenében átlényegülő spanyol táncforma után következzék az argentin tangó, mely tánc történetének vasárnap este szentelnek majd egy teljes programot a Zeneakadémián (november 6., fél nyolc). „…egy alapvető kérdésben mégiscsak egyetértettek a beszélgetőtársaim: abban, hogy a bordélyokban keletkezett a tangó. (A keletkezés idejét is hasonlóan jelölték meg: egyikük sem mondott 1880-nál korábbi, se 1890-nél későbbi időpontot.) Emellett szól – drágaságánál fogva – a zenekarok eredeti hangszerkészlete: zongora, fuvola, hegedű, később pedig harmonika; egyben ez a bizonyíték rá, hogy nem keletkezhetett a tangó a külvárosokban, ahol – s ezt mindenki tudja – mindig is megelégedtek a hathúrú gitárral. További érvekben sincs hiány: a tánc erotikus jellegű, egy-egy cím nyilvánvalóan kétértelmű – El choclo (A kukoricacső), El fierrazo (A döfés) –, amint az a szokás is ismert – gyerekfejjel magam is láttam Palermóban, később pedig Chacaritában és Boedóban –, hogy az utcasarkokon a férfiak egymással tangóztak, mert nem akadt helybeli nő, aki hajlandó lett volna egy ilyen erkölcstelen táncot járni.” Borges így írt e témáról, mi pedig vasárnap este Astor Piazzolla műveivel ünnepelhetjük majd ezt az igencsak mélyről indult műfajt.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.