mi a kotta?

A megalomán szimfonista

Zene

Komolyzenei programajánló a 2024/39. hétre

„Egy Bruckner-szimfónia végén teljességet érzünk – azt, hogy átmentünk mindenen” – mondta a legendás román karmester, Sergiu Celibidache az osztrák zeneszerzőről, akinek megítélésében nem segít az elkötelezett hívek és a notórius utálkozók ádáz ellentéte. Utolsó műve, a befejezetlenül maradt IX. szimfóniája kivételes darab – már csak azért is, mert a zenekari apparátus mérete révén utat taposott a késő romantika és a modernség megalomániás mestereinek, s főleg Mahlernek.

A pécsi Pannon Filharmonikusok hangversenyén Prokofjev II. zongoraversenye, a műfaj egyik legvirtuózabb darabja is felcsendül a huszonéves izraeli pianista, Tom Borrow szólójával, aki nemcsak azért érdemli meg a figyelmünket, mert gyakorlatilag az összes zenei versenyt megnyerte Izraelben, amire benevezhetett, hanem mert a nagyszerű Murray Perahia mentoráltja. Az együttest vezető karmestere, Kesselyák Gergely irányítja (Müpa Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem, szeptember 27., fél nyolc). Ezen az estén a harmincas generáció egyik kiváló Chopin-játékosa, Szabó Marcell zongorázik a Zeneakadémia kisebbik termében. Műsorán andalító és misztikus klasszikusok, a mazurka mestere mellett Liszt, Szkrjabin, Rachmaninov (Solti Terem, szeptember 27., hét óra). S ha így leragadtunk a hangszeres szólistáknál, ne felejtsünk el ott lenni Rohmann Ditta szólócselló-estjén. Ilyenkor a Bach-szvitekből szinte kötelező játszani, ő is műsorra tűz kettőt, melléjük pedig Britten és az amerikai George Crumb alkotásait (Zeneakadémia, Solti Terem, szeptember 28., hét óra). Aznap az UMZE Kamaraegyüttes ismét Vajda Gergely vezényletével muzsikál az avantgárd zene és a popkultúra kapcsolódási lehetőségeit vizsgálva: magyarországi bemutatóként az osztrák fenegyerek H. K. Gruber Frankenstein!! (Mr. Superman) című darabja is felcsendül (BMC, szeptember 28., hét óra).

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Szergej Tyimofejev orosz költő: „Nem tudom, hogy a kortárs orosz kultúra hogyan fogja túlélni ezt az őrületet”

Idén magyarul is megjelent Replika című kötete, aminek lettországi kiadásához egy üres füzetet is kaptak az olvasók. Az Orbita nevű művészeti kollektíva egyik alapítóját videóköltészetről, kreatív könyvtervezésről, a kétnyelvű irodalomról és az Ukrajna elleni háború miatt megszakadt oroszországi kapcsolatokról is kérdeztük.