mi a kotta?

A megalomán szimfonista

Zene

Komolyzenei programajánló a 2024/39. hétre

„Egy Bruckner-szimfónia végén teljességet érzünk – azt, hogy átmentünk mindenen” – mondta a legendás román karmester, Sergiu Celibidache az osztrák zeneszerzőről, akinek megítélésében nem segít az elkötelezett hívek és a notórius utálkozók ádáz ellentéte. Utolsó műve, a befejezetlenül maradt IX. szimfóniája kivételes darab – már csak azért is, mert a zenekari apparátus mérete révén utat taposott a késő romantika és a modernség megalomániás mestereinek, s főleg Mahlernek.

A pécsi Pannon Filharmonikusok hangversenyén Prokofjev II. zongoraversenye, a műfaj egyik legvirtuózabb darabja is felcsendül a huszonéves izraeli pianista, Tom Borrow szólójával, aki nemcsak azért érdemli meg a figyelmünket, mert gyakorlatilag az összes zenei versenyt megnyerte Izraelben, amire benevezhetett, hanem mert a nagyszerű Murray Perahia mentoráltja. Az együttest vezető karmestere, Kesselyák Gergely irányítja (Müpa Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem, szeptember 27., fél nyolc). Ezen az estén a harmincas generáció egyik kiváló Chopin-játékosa, Szabó Marcell zongorázik a Zeneakadémia kisebbik termében. Műsorán andalító és misztikus klasszikusok, a mazurka mestere mellett Liszt, Szkrjabin, Rachmaninov (Solti Terem, szeptember 27., hét óra). S ha így leragadtunk a hangszeres szólistáknál, ne felejtsünk el ott lenni Rohmann Ditta szólócselló-estjén. Ilyenkor a Bach-szvitekből szinte kötelező játszani, ő is műsorra tűz kettőt, melléjük pedig Britten és az amerikai George Crumb alkotásait (Zeneakadémia, Solti Terem, szeptember 28., hét óra). Aznap az UMZE Kamaraegyüttes ismét Vajda Gergely vezényletével muzsikál az avantgárd zene és a popkultúra kapcsolódási lehetőségeit vizsgálva: magyarországi bemutatóként az osztrák fenegyerek H. K. Gruber Frankenstein!! (Mr. Superman) című darabja is felcsendül (BMC, szeptember 28., hét óra).

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”