mi a kotta?

A tetszés zivatara

  • mi a kotta
  • 2022. január 26.

Zene

Klasszikus zenei programajánló a 2022/4. hétre

„Brahms elfogulatlan tisztelői élesen meg szokták különböztetni pályájának két éráját és szinte félnek, ha a hangversenyprogramon magas opus-számot látnak művei mellett. Ma este két leg­újabb kéziratának bemutatója volt; szinte aggódtunk, hogy ez a gordonkaszonáta és trió is a zenedoktor nehéz kalapja alól került ki. Örvendetesen csalódtunk. Ez a két mű szerencsés órák szülötte és a múzsa mosolyogva hajolt bölcsőjük felé. (…) [A c-moll trió] Brahmsnak egyik legértékesebb költeménye; a művelt zenevilágon való körútjára, melyre Budapestről indul, bizonyosan diadalmasan fog járni. De vajon hol fog egyhamar találni olyan három előadóra, mint aminő Hubay, Popper és a zongora mellett maga Brahms? A Presto non assai, s főleg az Andante grazioso a tetszésnek valóságos zivatarát keltették a teremben. Szív szólt itt szívekhez. Az Andante grazioso dallamossága bizonyítója annak, hogy Brahms még mindig a régi hatalmas poéta, mikor nem merül a hangokkal való filozofálásba. A közönség ünnepléséből megláthatta, hogy mennyire hat egyszerű eszközökkel is, ha a költő lantját pengeti, s nem a tudós tollát forgatja.”

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.