A mell szerelmese - Gaston Lachaise: A nő (képzőművészet)

  • Hajdu István
  • 2005. november 17.

Zene

Bizonyos művészetelméleti és-történeti iskolák szerint a szerző élete, sorsa érdektelen munkáinak megítélésében; a mű önmagában áll. Mások úgy tartják, az élet és a mű kettőse elválaszthatatlan, sőt igazán teljessé a harmadikkal sannak történetével lesz, vagyis a "befogadó" részvételével bomlik ki a jelentés.

Bizonyos művészetelméleti és-történeti iskolák szerint a szerző élete, sorsa érdektelen munkáinak megítélésében; a mű önmagában áll. Mások úgy tartják, az élet és a mű kettőse elválaszthatatlan, sőt igazán teljessé a harmadikkal sannak történetével lesz, vagyis a "befogadó" részvételével bomlik ki a jelentés.

A döntés nyilván kor- és korszakfüggő, smost is csak annyiban érdekes, hogy Gaston Lachaise - számomra amúgy jegesen idegen - szobrászata ésaz azt körítő ritkás, nem túl gazdag, önmagát ismétlő irodalom, aztán az abból kiszálazható adatok, valamint a mesterről és múzsájáról lelhető fényképek egy olyan történetet tárnak fel, mely szinte egyenértékűvé teszi regényes önmagát, tehát az histoire-t az éppen hetven évvel ezelőtt elhalt művész munkáival. Vagy fordítva, Lachaise élete olyannyira tipikussá lett fogalmazva, hogy mint valami toposz, filmre kívánkozó művészsors, ríkatóan általános dráma, nemcsak rávetül, de mélyen befolyásolja, sőt átmagyarázza munkásságát. Mondhatnánk, a sztori megszorítja szívünket, sfeladjuk, nem tiltakozunk tovább, kihalljuk a tragédiából a szerelem himnuszát.

Mert hát erről van szó: a fiatal francia szobrászt egy nála tíz évvel idősebb amerikai nő iránt érzett imádata röpítette át az óceánon, hogy ott mindent újrakezdjen, és sikerüljön is: az asszonyt idollá, a szerelem bálványává, önmagát meg újvilági hírességgé emelte, hogy aztán viszonylag fiatalon - ahogy mondani szokás, ereje és alkotókészsége teljében - leukémiában elhaljon.

Cinikusnak hangzik mindez, talán az is, míg nem látjuk a műveket, snem értjük meg: Lachaise a nagy, sokszor megmintázott test rabjaként egy kínosan avítt, feszengető kompromisszum foglyává lett. Vagyis nyilvánvalóan azzá akart lenni, nem is tudott mássá, Pygmalionná, a kép és képmás szerelmesévé, mint Van Gogh volt a NapéÉ, már ahogy ezt az amerikaiak annak idején elképzelték (meg most is). Lachaise munkáin ugyanis - a 20. század igazán élénk első harminc évében - az eltagadhatatlan szenvedélyen kívül más nem érződik, mint a megfelelés kényszere egy eklektikus, kínosan kimódolt formálás kötésében. A finomkodó, budoár-párállású szecessziót injektálta az amerikai emlékműszobrászat teátrális heroizmusába, saz eredmény olyan, mintha szántszándékkal Maillolt próbálta volna - ha nem is persziflálni, de mindenesetre - valamiféle pastiche kedvéért megidézni, jó harsányan és durván. Svégül is, az eredményt látva, főként: anakronizmus gyanánt. Persze, a dolog érthető: a Párizsban még René Lalique-nál, az art nouveau iparművész fejedelménél (technikailag) láthatólag igen jól iskolázódott fiatalember 1906-tól az USA-ban már H. H. Kitson hadseregszobrász bostoni műtermében edukálódott tovább, hogy a tízes-húszas évek fordulójára amerikaiasan férfiassá válhassék, sa melankolikus-dekadens, óvilági fin de siécle hangulatot felcserélhesse a sportos-testkultúrás fílingre. Sikerült, tagadhatatlan, de nem tökéletesen. Hatalmas aktjai, de kisebb, nippszerű bronzai is valami kétségbeejtő, jellegzetesen 19. századi, alapvetően formális, affektált műszemérmetlenséggel sértik-kísértik azt a határt, ami a prüdériát elválasztja az érzékeny tartózkodástól. Szobraival paradoxont, kecseskedő nő-gólemeket teremtett, melyek tévedhetetlenül irritálják, de véletlenül sem provokálják a konvencionális ízlést; tipikusan azt a szándékot jelenítik meg, melynek célja nem más, mint illetlenséggel borzolni a szaruhártyát.

Úgy rémlik, olykor elégedetlen is volt: talán attól tartva, hogy a hatalmas, fedetlen idomok és a feltárulkozás, ha még nem is courbet-i, de bátran nyitott gesztusai nem sértenek föl elég sikolyt a néző torkából, megkettőzte, máskor ide-oda csapatta-lóbálta valami rejtélyes, ki tudja, honnan feltörő "dinamikával" örök modellje kebleit, egyszerre áldozva vágyai és a mélyen félreértett kortárs művészet oltárán. Hogy Lachaise a futurizmust vagy Picassót igyekezett-e domesztikálni, az már örökre rejtély marad, de az biztos, hogy sokmellű, sokszervű munkái valami megbomlott harmóniáról kiabálnak. Az igazság kedvéért viszont jegyezzük meg: e.e. cummings, a zseniális költő, a szobrász híve nagyra értékelte intelligenciáját és művészetét, egy Franciaországban nemrég meg-jelent albumban pedig - mások mellett - Lousie Bourgois, korunk talán legnagyobb szobrásza ír alélt szavakat Lachaise-ről.

Nekem meg, fogalmam sincs, miért, folyton Rodin meztelen Balzacja jut eszembe Isabellről, Gaston Lachaise múzsájáról, vagy ahogy egy francia művészeti site összefoglalja: az anyáról, táplálóról (?), odaadó szeretőről. Mindegy, véletlen vagy sem, Balzac írja valahol: "Ahol a Forma uralkodik, ott eltűnik az Érzelem."

Szépművészeti Múzeum, január 8-ig

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.