mi a kotta?

Az erős és a gyenge

Zene

Komolyzenei programajánló a 2024/43. hétre

„Teljesüljön az, ami elhatároztatott. Higgyenek ők is és nevessenek saját szenvedélyeiken, hiszen az, amit ők szenvedélynek neveznek, valójában nem lelki energia, hanem csak a lélek és a külvilág közötti súrlódás. De a legfőbb, hogy higgyenek magukban. Legyenek gyámoltalanok akár a gyermekek, mivel a gyengeség nagy, az erő pedig hitvány. Mikor az ember születik, gyenge és rugalmas, mikor haldoklik, erős és kemény. Mikor a fa nő gyenge és rugalmas, mikor száraz és merev, haldoklik. A keménység és az erő a halál kísérői, a rugalmasság és a gyengeség a lét frissességét fejezik ki, ezért nem győzhet az, ami megszilárdult.”

Így imádkozik Andrej Tarkovszkij filmjében Sztalker az íróért és a professzorért. A nevezetes idézet akár a Danubia Zenekar pénteki koncertjén is eszünkbe juthat, amelynek műsora az orosz filmrendező köré íródott, aki Vivaldit és Rachmaninovot is fontos pillanatokban idézte meg filmjeiben. De felcsendül egy modern finn zeneszerző, Kaija Saariaho vonós­zenekari darabja is, amelyet a rendező apja, a költő Arszenyij Tarkovszkij versei ihlettek. Az együttest Maxim Rysanov vezényli, a barokk versenymű szólistája Pusker Júlia hegedűművész lesz (Zeneakadémia, október 25., fél nyolc).

Bármily furcsa lesz a nagyszerű baritont, Erwin Schrottot egy olyan aprócska helyszínen hallani, mint az Eiffel Műhelyház, az áriaesten természetesen szerepel az ő specialistása, Mozart is, utána pedig Liszt-dalok jönnek (október 25., hét óra). Másnap két ragyogó szólista lép fel a MÁV Zenekar koncertjén: Abouzahra Amira hegedűs még nincs húsz­éves, és a szenzációs Fejérvári Zoltán zongoraművésszel együtt adja elő Mendelssohn fiatalkori kettősversenyét. A szünet után Christoph Eschenbach német dirigens Mahler egykor Budapesten bemutatott – és elsőre megbukott – 1. Titán”szimfóniájával vezeti le a koncertet (Zeneakadémia, október 26., hét óra). A héten pedig Fischer Ádám születésnapját is megünnepelhetjük magával a karmesterrel: a koncert Haydn-szimfóniával kezdődik, de aztán Richard Strauss után rákanyarodunk Wagnerre, ami a Müpa közönségének közel sem lesz újdonság (október 26. fél nyolc).

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

0–24

A hétköznapi és ünnepnapi fasizmus letagadásának megvannak a magyarban is a kulcsmondatai, közbeszédbéli szállóigéi. Kivétel nélkül önleleplező mondatok, melyek igen gyakran egyeznek is a közlő szándékaival.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

Közös pont híján

Hosszú ideig az évszázad üzleteként hirdették a német fegyvergyártásra alapozó hazai védelmi ipari fejlesztéseket. Ám a pénz elfogyott, exporttal nem számolhatunk, ráadásul a Merz-kormány nem lesz olyan elnéző Orbán Viktor bomlasztó politikájával szemben, mint amilyen Angela Merkel volt.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.