Interjú

„Megérdemlik a rajongóink”

Fun Lovin’ Criminals

Zene

Szűk másfél év múltán után ismét ellátogatott hozzánk a Fun Lovin’ Criminals. A Barba Negrában tartott koncert előtt adott interjút az amerikai-brit zenekar mindhárom tagja, Brian „Fast” Leiser énekes-multiinstrumentalista, Frank Benbini dobos-énekes és Naim Cortazzi gitáros-énekes.

Magyar Narancs: Mit csináltatok azóta, hogy legutóbb nálunk jártatok?

Brian Leiser: Leginkább turnéztunk, mindenfelé a világban.

Frank Benbini: Igen, rengeteget koncerteztünk, de pár hónapja nekiálltunk az új lemeznek. Ez most eléggé lefoglal minket. A turnézás mellett állandóan a stúdióban vagyunk. Megírtuk a dalokat, és már majdnem kész vagyunk. Hamarosan jön a keverési fázis.

Brian Leiser: Ez természetes folyamat. Az ember szétturnézza magát, de egy idő után szeretne újat alkotni és bevonulni a stúdióba. Eddig kiadtunk két EP-t, az egyik tavalyelőtt, a másik tavaly jelent meg. Kellenek az új cuccok, a rajongók is várják már, hogy végre kiadjunk egy nagylemezt. (Az FLC legutóbbi albuma, a Classic Fantastic 2010-ben jelent meg – N. I.)

Frank Benbini: Régen az volt a bevett szokás, hogy kiadtál egy lemezt, és utána egy vagy akár két évig turnéztál vele. Azoknak az időknek vége, máshogy működik manapság a zeneipar, folyamatos a turnézás.

Naim Cortazzi: Nagyon elfoglaltak vagyunk. Amikor én pár éve beszálltam a zenekarba, nem gondoltam, hogy ennyire sok dolgom lesz. Album, EP-k, folyamatos turnézás… Még mindig csak kapkodom a fejemet. Pár héttel ezelőtt egy díjat is bezsebeltünk, mi lettünk az év zenekara a Boisdale Awards-on.

Brian Leiser: Közben megcsináltuk a 100% Colombian című, 1998-as albumunk 25 éves jubileumi turnéját is, ami elég jól sült el. Brit, európai és ausztráliai helyszíneken játszottunk. Fontos lemez volt ez, jól sikerült munkának tartom. Amikor annak idején vége lett a Come Find Yourself című debütalbumunk kétéves turnéjának, azonnal bevettük magunkat a stúdióba. Akkoriban Brooklynban laktam, és jó emlékeket őrzök a felvételekről.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.