mi a kotta?

Az ínyenc gyászmiséje

Zene

Komolyzenei programajánló a 2024/44. hétre

„Édes Istenem, íme, befejeztem ezt a szegény kis misét. Vajon szent muzsika, amit írtam, vagy az ördögé? Én az opera buffára születtem, ahogy bizonyára tudják. Egy kis tudomány, egy kis szív, ennyi az egész. Legyen áldott, és engedjenek be a paradicsomba” – sóhajtozott egy levelében Gioachino Rossini, a könnyed vígoperák mestere, aki harmincas évei elején visszavonult, s utána többször görnyedt finoman elkészített szarvasgomba, mint az ötvonalas papír fölé. Nem tartotta magát különösebben vallásosnak, de nem is tagadta a mennyeket: „nyugdíjazása” után néhány egyházi művet komponált. Amikor meghalt, Giuseppe Verdi ötletére összedugta a fejét tizenhárom itáliai zeneszerző, hogy misét írjanak példaképük emlékére. A Messa per Rossini elkészült, de nem adták elő ilyen-olyan viták és összezörrenések miatt. David Rosen, az olasz opera világhírű tudósa 1970-ben rekonstruálta a művet, de azóta is csak néhányszor került műsorra. Most Nánási Henrik vezényletével, a Magyar Rádió Zenei Együtteseinek előadásában kerül sor az első magyarországi bemutatóra. A szólókat Celeng Mária, Láng Dorottya, Giorgio Berrugi, Mihai Damian és Liang Li énekli (Müpa, november 1., fél nyolc). De ha a Messa per Rossini előadásából nem is lett semmi a maga korában, Verdi a maga komponálta Libera me tétel anyagát újrafelhasználta a későbbi Requiemben. A hatalmas lélegzetű, operai kompozíció azóta sem tud kimenni a divatból, mindenszentek másnapján pedig az Operaházban halljuk Brassói-Jőrös Andrea, Szántó Andrea, Kovácsházi István és Cser Krisztián énekesektől, Dobszay Péter vezényletével. A gyászmisét rendhagyó módon jelmezekkel, tánccal és animációval láthatja az Ybl-palota közönsége (november 2., 3. és 15., hét óra; november 10., délelőtt tizenegy óra).

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.