Lemez

Beady Eye: BE

Zene

Fura lehet tizenöt évnyi arénázás után visszatérni a klubokba, főleg ha az embernek akkora egója van, hogy még az űrből is látszik. Márpedig rég volt már Knebworth, de még 2009 is, amikor a testvérgyűlölet végleg szétszakította az Oasist, amely Beady Eye néven folytatta Noel Gallagher nélkül - és nem volt nehéz megjósolni, hogy a fő dalszerző szólólemeze köröket ver majd Liamék első albumára.

A tavalyelőtti Different Gear Still Speeding után most itt van a folytatás, melyen sajnos nem emelkedik a színvonal, és persze minden hang ismerős valahonnan - ha nem egy korábbi Oasis-lemezről, akkor mondjuk a Beatlestől és korabeli társaitól. Az egyetlen ember, aki itt tisztességesen teljesít, Dave Sitek, a TV On The Radióból is ismert producerzseni; valószínűleg neki köszönhetők a Face The Crowd izgalmas riffjére pluszban rápakolt vonósok, illetve a Second Bite Of The Apple szokatlan ritmusai. A többi dalban az égadta világon semmi újszerű nincs, a dalcímek sok esetben nyúlások: a Soul Love David Bowie-é, a Shine A Light a Stonesé (ráadásul az alapot a Not Fade Away üteme adja), a Don't Brother Me a Beatlesé - és ezzel a gyagyás szójátékkal Liam összehozta, hogy végre Noelnek is üzenhessen; a dalban amúgy a "give peace a chance" gondolat is elhangzik. Az újrakezdésről papoló Start Anewban az énekes azon elmélkedik, hogy "az egész világ a kezünkben volt", a legszánalmasabb mégis az, hogy a Beady Eye a Voice-ban lép fel, a lemezborítóra meg villantós fotót tesz. Innen csak egy kiút van, amihez fontos adalék, hogy jövőre lesz húszéves a Definitely Maybe. Kérjük a téteket.

Sony, 2013

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.