mi a kotta?

Biztató kezek

  • mi a kotta
  • 2021. október 13.

Zene

Klasszikus zenei programajánló a 2021/41. hétre

„A jubileumi matiné nemcsak emlékeztetett, ígéretes is volt. Egy fiatal karmester, Kovács János első operaházi darabját vezényelte korát hazudtoló és minden előítéletet elsöprő érettséggel, elmélyült muzikalitással. Biztató kezekben van az 500-ik előadás folytatása.” Negyvenöt esztendeje, 1976 júniusában így zárta az Opera jubileumi, 500. Varázsfuvola-előadását taglaló beszámolóját a néhai Esti Hírlap hajdani zenekritikusa, a karnagyként és koncertszervezőként is tevékeny Fodor Lajos. Épp húsz éve elhunyt pályaelődünknek igaza lett, hiszen Kovács János mindmáig a hazai opera- és koncertélet egyik nélkülözhetetlen, fenntartó személyiségének számít, innen és túl a koronavíruson egyaránt. A zenészek és a közönség körében egyként közszeretetnek örvendő dirigens 70. születésnapját két hónap csúszással most a koncertteremben is megünnepelhetjük, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának estjén (Nemzeti Hangversenyterem, október 16., fél nyolc). A program a Mesterdalnokok-nyitánnyal indul és Bruckner befejezetlen IX. szimfóniájával zárul majd, s e kettő között a hosszú életű romantikus kismester, Carl Reinecke 1908-as D-dúr fuvolaversenye fog megszólalni, méghozzá az aranyszájú, de legalábbis aranyfuvolájú Emmanuel Pahud főszereplésével.

De folytassuk a múlt héten már nyomatékosan emlegetett Liszt Ünneppel, amelynek műsorán egészen különleges minisorozat szerepel pénteken és szombaton. A Ránki Dezső – Klukon Edit művészházaspár ugyanis négy egymást követő koncerten Liszt Ferenc összes szimfonikus költeményét fogja előadni, természetesen zongorán, hiszen a zeneszerző rendesen kétzongorás kivonatot és négykezes változatot is készített e zenekari műveiből (Régi Zeneakadémia, október 15. és 16., ötkor és fél nyolckor).

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.