mi a kotta?

Büszkeség és világméret

  • mi a kotta
  • 2023. május 24.

Zene

Klasszikus zenei programajánló a 2023/21. hétre

„Rendszerint rögtön komponáláshoz fogott, miután felkelt. Először az ágytakarón kopogta le a zenei ötletei ritmusát. Ha az asztalnál dolgozott, a plajbászt a fogai közé vette, és az ujjaival a felöltőjét ütögette, mintha zongorán játszana, vagy a lábaival dobolt. Aztán a zongorához ment, végigjátszott valamit, magában gyöngéden dünnyögött. Gyakran besurrantam a szobába és hallgattam. Mereven engem nézett, fütyült, de valószínűleg észre sem vette, hogy ott vagyok.”

Ekképpen írt Antonín Dvořákról unokatestvére, Anna Duškova. Az utolérhetetlen dallamairól ismert komponistáról levelei és egyéb visszaemlékezések alapján a kilencvenes években fedezték fel, hogy valószínűleg agorafóbiás volt, és szorongott a nagy, nyílt terektől. Talán mégsem haragudna meg a Kodály Vonósnégyesre, hogy szabadtéri koncertjükön az Amerikai kvartett is elhangzik, az a darab, amely az Újvilág-szimfóniához hasonlóan nem tartalmaz amerikai népdalokat, mégis hitelesnek tűnik az új kontinens megidézésben. Műsoron még Haydn Madár-kvartettje (Magyar Zene Háza, május 26., hét óra).

Májusban ismét látható Richard Strauss nehéz szimbólumokkal telepakolt, a Varázsfuvola párdarabjának szánt operája, Az árnyék nélküli asszony az Operaházban. A produkcióról kritikusunk kilenc éve azt írta, helytáll önmagáért és a műért – azóta sem romlott el. Pénteken és vasárnap is elcsíphető az öt főszereplős darab, amelyből Komlósi Ildikót és Sümegi Esztert illik kiemelni (május 26. és 28., hat óra).

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.